Wymiana gazowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 224
Wyświetleń: 2170
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wymiana gazowa - strona 1 Wymiana gazowa - strona 2 Wymiana gazowa - strona 3

Fragment notatki:


WYMIANA GAZOWA. Nie oddychanie, bo można zrozumieć jako oddychanie komórkowe.
Układy oddechowe u zwierząt bardzo różnie zbudowane
Skrzela zewnętrze u larwy płaza, tchawki u owadów. Płucotchawki u pajęczaków.
Skrzela u raka. Dla zwierząt morskich. Rozgwiazda. Wieloszczet morski. Sieć naczyń włosowatych przez które przepływa woda. Ewolucja płuc u kręgowców- zwiększenie powierzchni na której zachodzi wymiana gazowa, do wytworzenia specyficznych dla ptaków płuc. Najciekawiej rozwiązane u ptaków  Powietrze dostaje się do naszego ukł. Oddechowego jama nosowa- gardła- tchawice- oskrzele - pęcherzyki - wymiana gazowa
Powietrze ulega 3 procesy - ogrzanie, oczyszczenie, nawilżenie. Podstawowe procesy, które górne drogi oddechowe wypełniają. Na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy. W samej jamie nosowej mamy włosy- różne brudy wypychają, mamy górne drogi oddechowe pokryte nabłonkiem migawkowym. Rzęski, warstewka śluzu, kierunek ruchu jest skierowany na zewnątrz- śluz odpluty, połknięty. Pyły mają się do śluzu przylepić i nie mają dotrzeć do poziomu pęcherzyków płucnych. Żeby te rzęski mogły się ruszać- pomiędzy warstwy śluzu i tą rzęską musi być warstewka wody. I żeby transport wody- odpowiednie kanały. Zaburzenia - mukowiscydoza. Mukus- śluz, wiscus- lepki. Błona bazolateralna- podstawno-boczna. Działa pompa sodowo-potasowa. Mamy kanał chlorkowy który pozwala na wypływ jonów chlorkowych, co powoduje obniżenie wchłaniania jonów sodowych, że woda jest zasysana, że dostaje się na stronę apikalną. W mukowiscydozie- kanał albo nieaktywny, albo uwięziony w komórce i nie może się dostać do błony apikalnej. Nie ma warstwy wody. Nie umożliwia rzęskom ruchu. Choroba nie dotyczy oczywiście tylko układu oddechowego. Są bardzo podatni na stany zapalne- w śluzie mogą się rozwijać bakterię. Ciągły stan zapalny- przerost mięśniówki ostrzeli. Choroba nieuleczalna. Nawet przeszczepy stosowane. Błona Apikalna/lumenalna. Patrzymy na nasze płuca umięśnione w klatce pierściowej. Jama opłucnowa. Analogia z balonem  2 blaszki opłucnej- opłucna płucna- okrywa płuco, i ścienna- okrywa śródpiersie. Opłucna płucna bardzo ściśle przylega do ściennej. Jak 2 szkiełka podstawowe pomiędzy nimi warstewka płynu- bardzo ładnie się ślizgają po sobie, ale jak chcemy je rozdzielić to ciężko  opłucna płuca prawego jest nieciągła, nie kontaktują się z opłucną płuca lewego. Drzewo oskrzelowe. Tchawica - prawe lewe oskrzele. Pierścienie chrzęstna zapobiegają zapadaniu się drzewa. Do 16 odgałęzienia wymiana gazowa nie zachodzi. Kończy się gronem pęcherzyków płucnych. W ścianie oskrzelika występuje warstwa mięśni gładkich- zmienianie średnicy. Wymiana gazowa wychodzi pomiędzy powietrzem a krwią. Krew w naczyniach włosowatych ( mają tylko komórki śródbłonka) które szczelnie oplatają pęcherzyki płucne. Na niebiesko- odgałęzienie tętnicy płucnej. ( nazwy kierunek przepływu, a nie czy odtlenowana czy nie).

(…)

…. Spokojny wydech jest procesem biernym. Nasilone ruchy oddechowe- dodatkowe mięśnie oddechowe- sutkowo-obojczykowe, międzyżebrowe wewnętrzne, prosty brzucha. Zajmowanie się zmianami ciśnienia- manometr. Ciśnienie śródpęcherzykowe - rura z manometrem. 760mmHg - ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza.
Żeby zrobić wdech- ciśnienie w płucach mniejsze-wzrost objętości klatki piersiowej. Ciśnienie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz