Wykład - zobowiązania (I sem)

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 644
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - zobowiązania (I sem) - strona 1 Wykład - zobowiązania (I sem) - strona 2

Fragment notatki:

ODPOWIEDIZALNNOŚĆ:
Dłużnik w zobowiązaniu ma dług, ma obowiązki. Dług - obowiązki dłużnika np. zapłata ceny - jest to pojęcie abstrakcyjne
Odpowiedzialność - odnosi się do realizacji długu, mamy obowiązek zapłaty ceny, więc ją zapłacę. Kto ma dług ten ma odpowiedzialność? Rodzaje odpowiedzialności:
Osobista - dłużnik ponosi odpowiedzialność z całego majątku z teraźniejszego i przyszłego. Jest konsekwencją zaciągnięcia długu. Jest szeroka, bo obejmuje cały majątek, ale nie jest dla wierzyciela pewna, nie daje gwarancji realizacji. Majątkiem dłużnika może być tylko dług, może on nie mieć innego majątku. Aby wzmocnić swoją sytuację wierzyciele wymagają czasem dodatkowego zabezpieczenia, jakim jest odpowiedzialność rzeczowa
Odpowiedzialność rzeczowa - jest węższa od osobistej, ogranicza się do określonego przedmiotu, rzeczy np. ustanowienia hipoteki na mieszkaniu. Jest ona pewna dla wierzyciela, daje mu gwarancję zaspokojenia. Jeśli zostanie obciążona rzecz, to wierzyciel może prowadzić z tej rzeczy egzekucje, to obciążenie jest trwałe, nawet, gdy dłużnik sprzeda tą rzecz to i tak ta rzecz jest obciążona. Korzysta się dodatkowo hipotekę lub zastaw, ska wierzyciel ma pewność.
ŚWIADCZENIA Element zobowiązania, jest to zachowanie dłużnika, zgodne z treścią zobowiązania. Świadczenia podlegają podziałowi:
Działania np. zapłata ceny, czynszu, wydanie rzeczy
Zaniechania np. zobowiązanie się, ze nie będzie podejmował działań konkurencyjnych wobec drugiej strony umowy
Kryterium czasu:
Świadczenia Jednorazowe - mogą być spełnione od ręki, jedną czynnością np. zapłata ceny. Można dzielić ca części- raty. Cena może zostać rozłożona na raty.
Świadczenia okresowe - powtarzalne, przedmiotem świadczenia są pieniądze albo rzeczy oznaczone, co do gatunku np. dostarczenie określonej liczny zboża, węgla np. czynsz, alimenty. Raty nie są świadczeniem okresowym, są one częścią świadczenia jednorazowego, ponieważ cena jest to jedno określone z góry świadczenie. Przy świadczeniach określonych nie ma jednej określonej kwoty, po prostu płaci się za świadczenia.
Świadczenia ciągłe - trwają stale przez pewien czas, mają nieprzerwany charakter np. zaniechanie
Świadczenia pierwotne - ustalone w umowie
Świadczenie wtórne - może się pojawić, gdyby pierwotne nie mogło nastąpić i zostało zastąpione jakimś innym świadczeniem np. strony umówiły się, że dłużnik wyda jakąś rzecz, ale dłużnik zgubił rzecz i wypłaca wierzycielowi pieniądze (odszkodowanie)
Kryterium dotyczące zobowiązań, w których występują wiele świadczeń: Świadczenia równorzędne - dłużnik zobowiązany jest spełnić wszystkie wskazane świadczenia np. w umowie sprzedaży - przenieś własność, wydać rzecz, informacje dotyczące rzeczy
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz