Wykład - Wynalazki Chińskie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - Wynalazki Chińskie - strona 1 Wykład - Wynalazki Chińskie - strona 2 Wykład - Wynalazki Chińskie - strona 3

Fragment notatki:

Wynalazki Chińskie Przede wszystkim nauczcie się tutaj najważniejszych wynalazków, takich jak proch, kusza, papier, druk, uprzęże końskie. Ponieważ z ogólnej liczby studentów mało ogólnie czytało tekst R. Temple'a, więc wklejam krótkie streszczenie. WYNALAZKI CHIŃSKIE:
WOJNA KUSZA
Legenda mówi że kusza pojawiła się w VII pne za Feng Menga, ale pierwsze użycie podczas bitwy odnotowano w IV w pne wtedy też pojawiają się ich przedstawienia na naczyniach z brązu. Potem ulepszano bardzo precyzyjne mechanizmy spustowe, w III w pne mowa jest o tym, że mechanizm kuszy musi być zrobiony z dokładnością ziarnka ryżu, bo nie będzie działał. W późniejszym okresie kuszę udoskonalano, konkretnie jej ładowanie, wprowadzono strzemię od XI w, większe ładowano specjalnymi wyciągarkami, w I w ne wprowadzono celowniki siatkowe. Potem pojawiły się też ogromne kusze-katapulty, wystrzeliwujące nawet kilka bełtów naraz i zabijać kilka osób za 1 razem, miały zasięg około 1200 m. Normalne kusze ręczne miały zasięg ok 450 m, a konne ok 300. Wielokrotnie stosowano zatrute strzały do kusz, które były nasączone tak silnymi truciznami, tak że zabijały po draśnięciu nawet, potem wprowadzono tez rury-lufy, a w XII w kusze maszynowe. Które miały u góry magazynek z bełtami. Strzelano z góry w dół najlepiej, w 209 pne cesarz Er Shi posiadał 50 tys kuszników, ustawiano ich w szeregu i jak jedni strzelali do drudzy ładowali a trzeci się przygotowywali do strzału. Produkcja kusz odbywała się w specjalnych zakładach państwowych z podziałem pracy na masową skalę, w II w pne zabroniono wywożenia kusz z Chin, bo była to broń strategiczna, nie można jej też było prywatnie posiadać pod karą śmierci. W Europie
Pierwszy raz kuszy użyli w 397 r. pne - Grecy w bitwie pod Syrakuzami. Needham twierdzi że kusza przyszła do Grecji na Sycylię do kolonii, za sprawą mieszkających tam Kartagińczyków, którzy handlowali z Syrią, z którą handlowali Chińczycy. Możliwe więc że ktoś wywiózł z Chin zakazaną broń, albo że Grecy wymyślili ją niezależnie opierając się na starożytnej pułapce z łukiem. We wczesnym średniowieczu kusza uległa zapomnieniu. Pojawiła się po przerwie po bitwie pod Hastings w 1066, kościół ekskomunikował za jej używanie, chyba że przeciw niewiernym, R Lwie Serce jej używał. Używano ich w Bizancjum. PROCH
Wynalezienie
W IX w. wynaleźli go alchemicy poszukujący eliksiru nieśmiertelności. W III w Ge Hong - alhemik połączył siarkę z saletrą twierdząc że pozwoli ona zamienić ołów w złoto. Ale nie wpadł na to że jest to mieszanina wybuchowa. Jego najważniejszym składnikiem była saletra potasowa, czyli azotan potasowy, którego w Europie jest mało, zaś w Chinach dużo.

(…)

… do oświetlania i ogrzewania. Głównie w prowincji Sichuan. Znajdowały się przy solankach i zwane były ognistymi studniami. Z czasem zaczęto budować bambusowe rurociągi pod i naziemne do przetransportowywania solanki i gazu. Używano go do podgrzewania kadzi, w których odparowywała solanka. Gaz ten ludzie transportowali w specjalnych „butlach” bambusowych, albo skórzanych workach. Stosowano też pochodnie bambusowe…
…. W IV w pne Chińczycy w zaprzęganiu rydwanów użyli uprzęży szorowej, która biegła na piersiach i grzbiecie konia, dzięki czemu się on nie dusił. Uprzęże szorowe przybyły do Europy wraz z Awarami, którzy w 568 najechali Węgry od wschodu. Oni też przynieśli strzemię, wynalezione w Chinach ok. 400 r. W I w pne wynaleziono w Chinach chomąto, co pozwoliło na wykorzystanie konia jak wołu. Armia Rzymska…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz