wykład -urzadzenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 672
Wyświetleń: 1855
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład -urzadzenia - strona 1 wykład -urzadzenia - strona 2

Fragment notatki:

Termometr maksymalny-służy do pomiaru najwyższej temperatury powietrza jaka wystąpiła od poprzedniej obserwacji. Jest to termometr rtęciowy umieszczony w pozycji lekko przechylonej. Wypełniony jest rtęcią, zakres od -35 do 50, dokładność odczytu 0,1. Umieszczony jest w pozycji lekko przechylonej w statywie wewnątrz klatki meteorologicznej. Takie ułożenie termometru zabezpiecza przed swobodnym przesuwaniem się słupka rtęci przy ewentualnych wstrząsach.
Termometr minimalny-Służy do pomiaru najniższej temperatury powietrza jaka wystąpiła po poprzedniej obserwacji. Termometr ten nie jest wypełniony rtęcią tylko alkoholem etylowym, umieszczony jest poziomo na statywie wewnątrz klatki meteorologicznej. Wewnątrz szerokiej kapilary termometru znajduje się szklany pręcik mogący się swobodnie przesuwać wewnątrz cieczy. Przy wzroście temperatury ciecz zwiększa objętość i przepływa miedzy pręcikiem a ścianami kapilary, natomiast podczas spadku ciecz kurczy się i siły napięcia powierzchniowego powodują że pręcik przesuwa się w kierunku receptora. Prawy, bardziej oddalony od receptora koniec pręcika na który działają siły powierzchniowe wskazują temperaturę najniższą.
Heliograf-służy do pomiaru usłonecznienia rzeczywistego czyli liczby godzin w ciągu dnia podczas których do powierzchni Ziemi docierają promienie słoneczne. Zasadniczą częścią przyrządu jest szklana kula spełniająca rolę soczewki skupiającej promienie słoneczne. Promienie skupiane przez soczewkę wypalają ślady w impregnowanym pasku papieru umocowanym w rowkach metalowego kołnierza osłaniającego kulę, który znajduj się w odległości ogniskowej soczewki.
Ewaporometr GGI- służy do pomiarów rzeczywistych strat wody na parowanie z powierzchni jezior stawów i rzek. Komplet składa się z blaszanego zbiornika o powierzchni 3000 cm kwadratowych i głębokości 65 cm oraz deszczomierza o takiej samej powierzchni, umieszczonych na tratwie w niedalekiej odległości od brzegu.
Wiatromierz Wilda- pozwala na określenie kierunku i chwilowej prędkości wiatru w chwili obserwacji o wartościach od 1m/s, do wielkości nie większych niż 20m/s. Dolną część przyrządu stanowi pionowy nieruchomy trzon, na którym obraca się część górna reagująca na zmiany kierunku i prędkości wiatru.
Termometr kolankowy- jest to termometr rtęciowy służący do pomiarów temperatury gleby na głębokościach 5,10,20,50 cm. Część termometru ze skalą termometryczną znajduje się nad powierzchnią gleby i jest nachylona do niej pod kątem od 45-60 co ułatwia odczyt pomiaru. Pozostała część wraz z receptorem umieszczona jest na stałe w pionowym otworze. Zakres pomiaru od -35 do 50.
Lizymetr glebowy-służy do pomiarów parowania terenowego w warunkach stałych lub zmiennych stanów płytko zalegającej wody gruntowej. Szczelny zbiornik blaszany o określonej powierzchni umieszcza się w gruncie i na dno wsypuje się trochę żwiru. Do ściany bocznej mocuje się rurę spełniającą rolę studzienki kontrolnej oraz rurkę do dolewania i odprowadzania wody. Po napełnieniu glebą nalewa się wodę do zadanego poziomu, który określa położenie wskaźnika poruszanego przez pływak. Woda pobierana przez korzenie roślin wyparowuje powodując obniżenie poziomu w studzience kontrolnej.

(…)

… i spojeniami biernymi. Różnica temperatur wywołuje powstanie siły elektromotoryczne proporcjonalnej do natężenia promieniowania padającego na czujnik.
Psychometr augusta-Składa się z dwóch jednakowych termometrów, suchego i zwilżonego, umieszczonych pionowo w klatce meteorologicznej. Na podstawie wskazań termometru suchego i zwilżonego wyznacza sie za pomocą tablic psychometrycznych wartość aktualnej prężności pary wodnej, wilgotności względnej oraz niedosytu wilgotności powietrza.

… się z prędkością wiatru. Ruch ten przekazywany jest przez  przekładnie ślimakową i zespół przekładni zębatych mechanizmu licznikowego na wskazówki. Pomiar polega na odczytaniu wartości przed rozpoczęciem a następnie równoczesnym włączeniu stopera i licznika. Po zakończeniu pomiarów, obliczamy różnicę odczytów na liczniku i dzielimy ją przez czas pomiaru(100s).
Aneroid- Przyrząd barometryczny, deformacyjny. Działa…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz