To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
29.11.2011
Okres okołotrydencki, działalność misyjna w Ameryce południowej, wojny religijne w okresie reformacji, konflikt między wiarą a wiedzą na przykładzie Kopernika.
Odkrycie Ameryki
Dzieło konkwistadorów. 1492r. (odkrycie ameryki i zdobycie ostatniego bastionu arabskiego Grenada) - Byli to żołnierze, awanturnicy, przestępcy - grupa żądna łatwego życia. Żołnierze, rycerze z zapałem religijnym nastawieni na nawracanie ale również ludzie przypadkowi. Królowa Hiszpańska i król Ferdynand. Skończyła się rekonkwista - uwolnienie się od arabów.
Pizarro.
Pierwszy oddział 500 żołnierzy podbili państwo Azteków. Konkwistadorzy zostali przyjęci jako wyczekiwanych posłańców. Jaka była religia Inków i Azteków? Składano ofiary z ludzi. Narody te były bardzo podzielone i to wykorzystali konkwistadorzy (mieli armaty, broń palną). Jedni wykorzystywali najeźdźców przeciwko drugim, zależało im na dodatkowych wojownikach. Szukano złota i skarbów. Atachłauba - jeden z wodzów został skazany na śmierć - mógł się wykupić za 6 ton złota i 7 ton srebra.
Skarby które płynęły na kontynent europejski zazwyczaj tam nie docierały. Populacja Indian w I-szej poł. XVI w. zmniejszyła się o 90% po wizycie konkwistadorów. Pogardzali oni tubylcami. Duchowni zastanawiali się czy można tych ludzi chrzcić. Zdecydowali się na zredukowanie ich do stanu niewolniczego. Uzbrojenie: proch, konie. Dzięki temu dochodziło do łatwych zwycięstw konkwistadorów. Duchowni bali się chrzcić. Bartolomeo Dellascazas - Hiszpan, skończył prawo w Salamance w a492, w 502 roku wybral się na Kubę, uczestniczyl w jej podboju. Poznał tam zjawisko enkomjenda - idianie zostali zamienienie w niewolników. Po kilku latach pobytu tam wstąpił do seminarium i zostal dominikaninem, opisał królowi hiszpańskiemu sytuację Indian na nowych kontynentach. „O zniszczeniu Indian” - apelował do króla by ich bronił. Często jeździł do króla. Jego przeciwnikami byli panowie feudalni. Kolejny król, Karol I w 1542r, zakazał brać Indian w niewolę i ich wykorzystywać.
Karol V, cesarz, Bartolomeo Dellascaza mianował protektorem Indian. Królowie hiszpańscy wydawali prawa, ale nie były one respektowane. Poprzez swoje przemówienia walczył o prawa Indian, był biskupem w Meksyku, potępiał handel Afrykańczykami.
Papież Paweł III - potwierdził prawo do wolności i własności prywatnej ludu afrykańskiego.
Francisco de Vittoria- również obrońca indian
Arold Torby analizował źródła dot. indian i misjonarzy. Pierwsi misjonarze zamiast zmuszać tubylców do nauki hiszpańskiego, sami uczyli się języków tubylczych. Niektóre tradycje sprzeczne z chrześcijaństwem popierali. Misjonarze stworzy alfabet, gramatykę tych języków. Nawet król Filip II nie był zwolennikiem zmuszania do nauki hiszpańskiego.
(…)
… znów przeszedł na kalwinizm.
1573 r. - ginie Karol IX i królem we Francji zostaje Henryk Walezy III. Kilka lat później w 76r. podpisano pokój z hugenotami.
Po jego śmierci został Henryk IV (z Nawarry), mąż królowej Małgorzaty. Przyjął katolicyzm w 1589r.
Pokój Nantejski w 1598r. - przyznano wolność religijną hugenotom, hugenoci odzyskali większe przywileje niż jak z pokoju w Sant Germain.
Richelieu odebrał…
… i kalwinów.
Augsburski nie dotyczył kalwinów.
Konflikt między wiarą i wiedzą w okresie potrydenckim
XVI i XVII w.
Jordano Bruno, Kopernik, Galileusz.
Kopernik. Polak pochodzenia niemieckiego. Głosił teorię heliocentryczną. Udowodniona w 1760r. Głosił teorię o obrocie sfer niebieskich, wydane w 1543r., kiedy zrecenzował je Luter, nie spodobało mu się. Nauka ta szybko została przyjęta na uniwersytetach w XVIw…
… go w ręce inkwizycji, bo nie nauczył go tych tajemnic, które obiecywał nauczyć. Próba nawrócenia go trwała kilka lat, nie chciał jednak wycofać się z astrologii. Prawdopodobnie go torturowano. Został spalony na stosie (1600r.) jako herezjanka i buntownik społeczny, niebezpieczny politycznie. Sądzony w Genewie, wykluczony z luteranizmu w Niemczech.
Podsumowanie:
Skąd wynikały rozbierznosci między wiara…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)