wykład - Mgła

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
wykład - Mgła - strona 1

Fragment notatki:

Mgła radiacyjna- powstaje przy bezchmurnej pogodzie w okresach doby, kiedy bilans promieniowania jest ujemny i od ochłodzonej powierzchni czynnej oziębia się powietrze. Mgły tego rodzaju mają przeważnie niewielki zasięg pionowy(najwyżej do 200m).
Mgła adwekcyjna- spowodowana jest napływem cieplejszych mas powietrza ponad ochłodzoną powierzchni terenu. Obejmują znacznie większe obszary od mgieł radiacyjnych i mogą osiągać wysokość do 800m.
Warunki kondensacji pary wodnej na powierzchni terenu -zachodzi na skutek ruchów powietrza wewnątrz profilu. Z reguły w atmosferze glebowej wilgotność powietrza jest bliska stanu nasycenia. Dzięki różnicom temperatur poszczególnych warstw następuje kondensacja na powierzchniach stałych cząstek, jeżeli temperatura jest równą bądź niższa od punktu rosy. mgła - zawisina bardzo małych kropelek wody w powietrzy, które powstały wskutek ochładzania przygruntowej warstwu atmosfery : a) radiacyjna - powstaje przy bezchmurnej pogodzie, w okresach doby, kiedy bilans promieniowania jest ujemny i od ochłodzonej powierzchni czynnej oziębia się powietrze. Mają niewielki zasięg pionowy, występują zazwyczaj nad zagłębieniami terenu, obszarami podmokłymi i zbiornikami wody, zanikają po wschodzie Słońce; b) adwekcyjna - przez napływ cieplejszych mas powietrza ponad ochłodzoną powierzchnię terenu. Obejmują większy obszar od mgieł radiacyjnych, mogą osiągać wysokość 800m; c) zmieszana d) parowania e) zboczowe Skala widzialności poziomej :
- słaba, gdy widzialnośc jest ograniczona 500-1000m, - umiarkowana 200-500m; - gęsta 50-200m - bardzo gęsta - poniżej 50m.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz