Wykład - identyfikacja na podstawie bruzd zgięciowych dłoni i palców

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 1764
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład - identyfikacja na podstawie bruzd zgięciowych dłoni i palców - strona 1

Fragment notatki:

identyfikacja na podstawie bruzd zgięciowych dłoni i palców
skóra ludzka jest specyficznie urzeźbiona nie tylko na członach opuszków palców , ale także na innych częściach ciała. Z drugiej stony wiadomo że działający przestępca może dotykać różnych obiektów nie tylko palcami.
Mechanizm powstawania śladów jest w tym przypadku zbliżony do powstawania śladów daktyloskopijnych , zasadniczo analogiczne są metody ich ujawniania. Metodą zajmującą się badaniem odcisków wewnętrznych śladów dłoni jest cheiroskopia. Najważniejszymi cechami wykorzystywanymi przy identyfikacji są kształt, wielkość i przebieg bruzd zgięciowych dłoni. Badanie cheiroskopijne mogą odgrywać pomocniczą rolę w ekspertyzie daktyloskopijnej.
51. identyfikacja na podstawie zębów, paznokci, włosów i naskórka
badanie treści zza paznokci może być przydatny dla celów śledczych , szczególnie w przypadkach gdy ofiara broniła się. W skład treści zza paznokci może wchodzić m. in.
Obca treść ( krew, włosy)oprócz cząsteczek pochodzenia organicznego, treść zza paznokci może zawierać jeszcze inne istotne dla identyfikacji mikroślady. Treść do badań powinno pobierać się drewnianą pałeczką , tak aby nie skaleczyć osoby , od której się je pobiera i nie zebrać jej krwi. Treść zza paznokci bada się morfologicznie. Znalezione substancje bada się serologicznie, pozostałe innymi metodami (np. chemicznie)
Włosy są stosunkowo często zabezpieczane w czasie oględzin miejsca przestępstwa i ciał ofiar. Najczęściej ujawniane są one na odzieży, na narządach , pod paznokciami itp.
Każdy włos składa się z cebulki i trzonu. Rozróżnia się włosy rdzeniaste i bezrdzeniowe.
Różnice między włosami polegają na grubości, długości, budowie i zabarwieniu.
Końce włosa mogą być postrzępione, równo obcięte , opalone.
Włosy do badania powinny być wyrwane pensetą po kilka sztuk włosów do badań porównawczych nie wolno odcinać , muszą być wyrwane tak by do badań były dostarczone z cebulkami. Badanie włosów rozpoczyna się od badania cech morfologicznych porównywalnych włosów takich jak grubość , kolor itp. Na podstawie cech morfologicznych można mówić o podobieństwie lub jego braku. Badanie morfologiczne jest jednak badaniem wstępnym i nie upoważnia do wypowiadanie twierdzeń o tożsamości porównywanych włosów. Zasadniczym badaniem jest badanie DNA cebulki włosa metodą PRC pozwalającą na udane badanie cebulek
Identyfikacja na podstawie uzębienia przeprowadzana jest przede wszystkim przy oględzinach zwłok (często ekshumacji zwłok). Chodzi tu o cechy dotyczące stanu uzębienia , cechy anatomiczne zębów, stopień starcia ale przede wszystkim o ich braki, ślady działań stomatologicznych ( rodzaj i typ wypełnień, mostki , koronki, implanty)


(…)

… fluorescencję.
Dopiero jednak badanie laboratoryjne daje pewność że badana plama jest plamą nasienia. Z metod biochemicznych przydatne są badania kwaśnej fosfatazy, której stężenie w nasieniu jest kilkaset razy wyższe niż w innych płynach ustrojowych.
Badanie te musi być przeprowadzone szybko gdyż badanie w drugiej dobie jest skazane zazwyczaj na niepowodzenie.
Ślady śliny są dość często zabezpieczane w czasie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz