Dynastia Yuan (1271 - 1368)
Po śmierci ostatniego cesarza dynastii Song, władzę w Cesarstwie Chin na 90 lat przejęła nowa dynastia Yuan, założona przez jednego z braci Kubilaj-chana. Mongolscy cesarze zachowali struktury administracyjne państwa i okazywali pełną tolerancję wobec panujących obyczajów i religii.
Po niespełna stuletnich rządach dynastia Juan została obalona w 1368 r. w wyniku wielkiego powstania chłopów chińskich przeciwko mongolskim władcom. Przywódca powstania, mnich buddyjski Zhu Yuanzhang, ogłosił się cesarzem i rozpoczął panowanie dynastii Ming, która utrzymała się aż do 1644 r.
Pytanie 8 Dynastia Ming - dynastia panująca w Chinach w latach 1368 - 1644, była ostatnią narodową dynastią chińską. Została założona przez Zhu Yuanzhanga, przywódcę powstania przeciwko mongolskiej dynastii Yuan. Pod rządami dynastii Ming Chiny odbudowały się po zniszczeniach z czasów poprzedniej dynastii. Jej upadek nastąpił po wielkim powstaniu chłopskim i najeździe Mandżurów.
W pierwszym okresie panowania dynastii Ming, do połowy XV wieku, nastąpił imponujący rozwój gospodarczy i kulturalny całych Chin, a szczególnie regionów południowych i przybrzeżnych. Prowadzone były wielkie roboty nawadniające, zalesienia, rozwinięto uprawę bawełny, produkcję tkanin jedwabnych i bawełnianych, szkła, porcelany, statków morskich. Nastąpiło w tym okresie wielkie odrodzenie rodzimej kultury chińskiej, a buddyzm i taoizm stały się religiami panującymi.
W XV w. Chiny podporządkowały sobie Mandżurię na północy i Wietnam na południu oraz prowadziły ożywione kontakty handlowe i dyplomatyczne z Japonią, Indiami i Azją Płd.-Wsch. Umożliwiała to wielka flota dalekomorskich dżonek handlowych. Od połowy wieku stały się one łakomym łupem japońskich okrętów pirackich, jakie atakowały też, w celach rabunkowych, nabrzeżne miasta kontynentu. Drugim dużym zagrożeniem były, nieustannie ponawiane, ataki Mongołów na północne rubieże Chin. W celu ich osłonięcia przed najazdami koczowników odnowiony został Wielki mur chiński i wybudowano 5 tys. kilometrów szańców.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)