Wykład 7 - ewolucjonizm

Nasza ocena:

3
Pobrań: 294
Wyświetleń: 1043
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wykład  7 - ewolucjonizm - strona 1 Wykład  7 - ewolucjonizm - strona 2 Wykład  7 - ewolucjonizm - strona 3

Fragment notatki:


EWOLUCJONIZM - wykład nr 7 4.04.2006
Dokończenie zagadnień związanych z doborem naturalnym. Teoria Strategii Ewolucyjnie Stabilnej Teoria Strategii Ewolucyjnie Stabilnej wykorzystuje teorię gier. Przedstawia interakcje między osobnikami populacji dwóch konkurujących przeciwników. Rozważmy przypadek pierwszy gdzie mamy do czynienia z Agresorami (A) i Ustępującymi (U). W takim układzie jedna strona ponosi zyski z agresji a druga straty.
1. Sytuacja VW gdzie V - to zysk a W - to strata
A U A ½ (V - W)
V*
U 0**
½ V***
Zakładając równocenność przeciwników to z tabeli wynika że jeśli zachowamy się agresywnie to korzystamy. * agresor ma 100% zysku
** Ustępujący ma 0% zysku
*** Ustępujący zachowują się w połowie jak agresorzy a w połowie jak ustępujący wiec jeśli spotka się dwóch ustępujących to mają one 50% szans na zysk
Podsumowując opłaca się być agresorem. Korzyści ewolucyjne uzyskiwane przez agresorów prowadzą do stałego eliminowania przez dobór ustępujących. Przewaga agresorów prowadzi do ciągłej walki „o swoje”. Osobniki nigdy nie będą się poddawać. Taka sytuacja występuje u większości gatunków np.:
Terytorialne ptaki śpiewające - ten osobnik który nie będzie miał terytorium i nie będzie śpiewał to nie zdobędzie samicy. Zyski są proporcjonalne do wkładu energetycznego.
U gatunków poligamicznych - gdzie trzeba zdobyć samicę 2. Sytuacja V

(…)

… - cyganie - królowie cygańscy są grubi (nie wynika to ze złej diety ale ze stabilizacji hormonalnej - najwyższa pozycja społeczna)
Lew jako przywódca zaczyna tyć
bezkręgowce-tu jest trochę inaczej ale też odbywa się to przez atrybut środowiskowy.
Pararge aegeriar - motyle - terytorium samca są plamki świetlne na dnie lasu wywołane przedzieraniem się promieni przez korony drzew (są bardzo krótkotrwałe…
….
nominalistyczne koncepcje gatunku
Popularna w XVI, XVII i XVIII w. - głosi że nie ma gatunków i że stwórca nie stworzył gatunku każdego z osobna. Bóg stworzył świat w 1 akcie stwórczym. Dowodem na to miały być kopaliny, zmienność i formy przejściowe. Obserwowany był ciąg form a po potopie pozorna nieciągłość spowodowana tym, że przeżyły nieliczne gatunki.
Dziś wiemy, że to bzdura. Dowodzi tego genetyka. Dziś nominalizm możemy odnaleźć u grzybów niedoskonałych gdzie określenie gatunku jest nie możliwe i bazujemy na klasyfikacjach numerycznych bazujących na drodze ilościowej.
Biologiczna koncepcja gatunku - Ernst Walther Mayr
Jest to odpowiedz na genetykę klasyczną. Gatunek powinien być zamkniętą pulą genową, konsekwencją jest to, że osobniki mogą się rozmnażać tylko wewnątrz gatunku. Gatunki to grupy które mogą się swobodnie ze sobą krzyżować ale są odizolowane rozrodczo od innych takich grup.
Bierze się pod uwagę nie różnice morfologiczne a barierę rozrodczą
Wydaje się, że jest to dobra definicja ale ma cały szereg wad, więcej niż typologia
Nie można jej zastosować dla okazów w muzeum ☺
W ogóle się nie nadaje dla gatunków nie rozmnażających się płciowo (czyli odpada Prokariota i niektóre Eukariota do których należą…
… niektóre kręgowce, bezkręgowce, gady), partenogenetycznie rozmnaża się 5% gatunków na ziemi
Ewolucyjna ciągłość w czasie i przestrzeni
Amonity - rysunek przedstawia następujące po sobie okresy
najmłodsze bardzo różnią się od siebie
Idealnie przechodzą
jedne w drugie
Teraz porównuje się faunę tylko w obrębie jednego okresu!
Podobnie rzecz się ma w przypadku bursztynów - w nich znajdują się owady takie same…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz