Wygląd oka - opracowanie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 14
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wygląd oka - opracowanie  - strona 1 Wygląd oka - opracowanie  - strona 2

Fragment notatki:


WYGLĄD OKA 1.Co to jest źrenica? 2.Co to jest adaptacja oka? 3.Wymień 3 przyczyny rozszerzania się źrenic. 4.Sposoby sztucznego powiększania się oczu. 5.Jakie emocje towarzyszą fizjologicznemu rozszerzaniu się źrenic. 6.Co to jest belladonna? 7.Scharakteryzuj dwie wybrane przyczyny rozszerzania się źrenic. 8.W jakich sytuacjach wykorzystuje się zjawisko poszerzonych źrenic i dlaczego? Odpowiedzi WYGLĄD OKA: 1.Źrenica (łac. pupilla) - otwór występujący przed soczewką, odpowiedzialny za ilość światła padającego na siatkówkę. Chroni wnętrze gałki ocznej przed nadmierną ilością oświetlenia[1].
Jej średnica wynosi 3 do 8 mm, zmienia się w zależności od zmian oświetlenia oraz skurczów mięśni zwieracza i rozwieracza źrenicy. Szerokość źrenic jest także związana z nastrojem. 2.Adaptacja oka - stan przystosowania się oka w procesie widzenia. Rozróżnia się adaptacje oka do jasności, czyli przystosowanie się oka do widzenia w pełnym świetle, oraz adaptacja oka do ciemności, czyli przystosowanie się oka do widzenia w ciemności. Zależnie od ilości dostępnego światła, średnica źrenicy przeciętnej dorosłej osoby zmienia się od 2 do 8 milimetrów. Czas potrzebny czopkom na adaptację i odzyskanie całkowitej wrażliwości wynosi około 10 minut. Pręciki potrzebują do tego od 30 do 60 minut. Adaptacja przy przejściach z ciemności do światła jest o wiele szybsza i zabiera zwykle około jednej minuty. 3.Przyczyny rozszerzania się źrenic: - adaptacja oka - atrakcyjność- sytuacja zagrożenia -ciekawość- u zwierząt źrenice robią się większe, gdy wyrażają zainteresowanie.
-narkotyki- inną przyczyną powiększania się źrenic są narkotyki. Dla przykładu:
marihuana, kokaina, amfetamina powodują rozszerzenie źrenicy powyżej 6 mm średnicy , a heroina zwężenie poniżej 3mm
-sztuczne sposoby powiększania się źrenic- np. krople 4.Sposoby sztucznego powiększania oczu (źrenic): - odpowiedni makijaż powiększający optycznie oczy - kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę - im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, iż kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych). Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, czyli wierności.
- soczewki (sekret urody Japonek)
Kolorowa część soczewki zakrywa naturalną tęczówkę, nadając jej inny kolor, a ciemna otoczka wokół rąbka soczewki sprawia, że oczy stają się większe i bardziej wyraźne.
- obróbka komputerowa
- krople,np. belladonna ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz