Wprowadzenie apartheidu w RPA -Wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 245
Wyświetleń: 1113
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wprowadzenie apartheidu w RPA -Wykład  - strona 1 Wprowadzenie apartheidu w RPA -Wykład  - strona 2

Fragment notatki:

Wykład IX, 9.01.2012
RPA
Wprowadzenie apartheidu w RPA po przejęciu władzy przez białą mniejszość. W wyniku procesów dekolonizacyjnych wzmaga się krytyka międzynarodowa RPA, jak wewnętrzne napięcia - domaganie się praw przez czarną większość społeczeństwa. W ramach kraju władze RPA tworzyły Bantustany. Ale nie rozwiązywało to problemu apartheidu.
Koncepcja międzynarodowa - wprowadzenie represji wobec RPA.
W RPA tworzy się koncepcja zmiany ustroju drogą pokojową. Angola, Mozambik i Zimbabwe to kraje, które po uzyskaniu niepodległości wspomagają ruchy wyzwoleńcze w RPA, wszystkich opcji politycznych. W latach 80-tych dochodzi do wielu manifestacji, a w końcu formuje się partyzantka operująca z terenu państwa sąsiednich. Nelson Mandela był związany z opcjami pokojowymi. W 1985 roku dochodzi do spotkania pomiędzy demokratycznymi siłami białej mniejszości, a przedstawicielami czarnej większości. W styczniu 1987 roku spotkanie przywódców afrykańskiego kongresu narodowego z dyplomacją amerykańską. Tych legalnych przywódców, czyli będących na wolności.
Partia narodowa - prezydent Peter Botta i minister spraw zagranicznych Frederik de Klerk. Spotkanie Mandeli z prezydentem Bottą. Nowa polityka była realizowana od sierpnia 1989. Wypuszczenie z więzienia Mandeli i jego współpracowników. Na przełomie 1990 i 1991 trwały negocjacje. Afrykański kongres narodowy zobowiązał się zaprzestać wali zbrojnej, a władze zniosły stan wyjątkowo. Następnie rozpoczęto znoszenie ustaw o segregacji rasowej. W marcu 1992 roku przeprowadzono referendum wśród białych, w którym większość opowiedziała się za polityką reform i zniesienia ustawodawstwa rasistowskiego. Konwencja na temat demokratyzacji RPA. W lutym 1993 roku utworzono przejściową Radę wykonawczą, złożoną z przedstawicieli obydwu stron, która miała przygotować kraj na nowe wybory i uchwalenie nowej konstytucji. Uspokoiło to sytuację wewnętrzną. Rada ta miała następnie stać się rządem jedności narodowej. Wybory według zasady jeden człowiek - jeden głos. Konstytucję uchwalono w referendum w listopadzie 1993 roku. Wybory wygrał Afrykański kongres narodowy - 63% głosów. 20% uzyskała Partia narodowa, a 10% partia Zulusów. W 1994 roku parlament wybiera na prezydenta Mandelę, a na wiceprezydenta, zgodnie z porozumieniem, de Klerka. Następnym problemem była ciężka sytuacja gospodarcza, która głównie dotyczyła ludności czarne. Wymusiło to reformy gospodarcze. W marcu 1996 roku uchwalono nową konstytucję, poprzednia była tymczasowa. AFN przeforsował system większościowy, co spotkało się z krytyką ze strony Partii narodowej i zuluskiej, co spowodowało wycofanie się z rządu białych przedstawicieli, najpóźniej odszedł de Klerk. Po dwóch kadencjach z polityki wycofał się Mandela. Jego miejsce, również na dwie kadencje, zajmuje Thabo Mbeki. Po nim prezydentem został Kgalema Mothlante, na rok, i Jacob Zuma.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz