Wniosek o stwierdzenie nieważności prawomocnego orzeczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wniosek o stwierdzenie nieważności prawomocnego orzeczenia - strona 1 Wniosek o stwierdzenie nieważności prawomocnego orzeczenia - strona 2 Wniosek o stwierdzenie nieważności prawomocnego orzeczenia - strona 3

Fragment notatki:

WNIOSEK O STWIERDZENIE NIEWAŻNOŚCI PRAWOMOCNEGO ORZECZENIA ( ustawa z 23.02.1991 o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego ). Przesłanki ( 1. orzeczenie zostało wydane przez a. polski organ ścigania i wymiaru sprawiedliwości lub b. organy niesądowe lub ( kolegia karno- administracyjne, Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym ).
c. organy Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR nie podlegające rządowi RP ( Art. 14 ) 2. w okresie od rozpoczęcia ich działalności na ziemiach polskich, począwszy od 01.01.1944 do 31.12.1956 ( Art. 1 ust. 1 )
a. czyn zarzucony lub przypisany był związany z działalnością na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego lub
b. orzeczenie wydano z powodu takiej działalności lub
c. orzeczenie wydano za opór przeciwko kolektywizacji wsi i obowiązkowym dostawom lub
d. czyn został popełniony w celu uniknięcia w stosunku do siebie lub innej osoby represji ( np. skierowanie do pracy przymusowej w batalionach górniczych w ramach zasadniczej służby wojskowej ) za działalność ww. określoną. 3. w okresie po 31.12.1956 ( Art. 1 ust. 4 )
a. jeśli orzeczenie dotyczyło czynu lub działalności mających miejsce w okresie od 01.01.1944 do 31.12.1956 4. przesłanka negatywna: ( Art. 1 ust. 3 )
a. dobro poświęcone pozostawało w rażącej dysproporcji do dobra, które uzyskano lub zamierzano uzyskać albo
b. sposób działania lub zastosowany środek były rażąco niewspółmierne do zamierzonego lub osiągniętego skutku. Legitymacja czynna ( Art. 3 ust. 1 )
1. Rzecznik Praw Obywatelskich
2. Minister Sprawiedliwości
3. prokurator
4. osoba represjonowana
5. osoba uprawniona do składania na jej korzyść środków odwoławczych
6. w razie śmierci/choroby psychicznej/nieobecności w kraju osoby represjonowanej
- krewny w linii prostej,
- przysposabiający,
- przysposobiony,
- rodzeństwo,
- małżonek,
- organizacja zrzeszająca osoby represjonowane za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego Organ właściwy 1. sąd okręgowy ( Art. 2 ust. 1 )
2. wojskowy sąd okręgowy- jeśli zgodnie z obowiązującymi przepisami w dniu wejścia w życie ustawy właściwy do rozpoznania sprawy o czyn będący przedmiotem tego orzeczenia jest sąd wojskowy ( Art. 2 ust. 1 ) Właściwość miejscowa - sąd, w którego okręgu określonym przepisami obowiązującymi w dniu wejścia w życie ustawy, wydane zostało przez organ I instancji orzeczenie będące przedmiotem postępowania o unieważnienie ( Art. 2 ust. 2 ).


(…)

… do zajmowania się uchybieniami materialnoprawnymi lub procesowymi orzeczenia, gdyż jego zadaniem jest jedynie ustalenie, czy osoba, której wniosek dotyczy, a. jest to równoznaczne z uniewinnieniem oskarżonego
b. sąd może, na wniosek podmiotów legitymowanych czynnie podanie treści postanowienia do publicznej wiadomości w szczególny sposób ( Art. 5 ust. 2 )
Forma
Postanowienie
Zaskarżalność
Tak- zażaleniem…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz