Wizualna kreacja

Nasza ocena:

5
Pobrań: 84
Wyświetleń: 1344
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wizualna kreacja - strona 1 Wizualna kreacja - strona 2 Wizualna kreacja - strona 3

Fragment notatki:


Wizualna teoria ugruntowana. Rodziny kodowania wykorzystywane w analizie wizualnej Dane wizualne są ważnym uzupełnieniem danych typu etnograficznego, które pochodzą z obserwacji i wywiadów wykonywanych w czasie pracy terenowej. Pozwalają one zobaczyć, „co ludzie faktycznie robią”, nie zaś tylko opierać się na danych uzyskanych z wywiadów, kiedy rozmówcy mówią nam, co robią Kodowanie w klasycznych podejściach twórców metodologii teorii ugruntowanej w czasie kodowania danych jakościowych mamy niejednokrotnie problem z kwestią samego zakodowania danych  Zdaniem Glasera niektóre z procedur mogą prowadzić do narzucania własnych kategorii na dane empiryczne, czyli do tzw. „wymuszenia danych” B. Glaser proponuje dwa rodzaje kodowania: kodowanie rzeczowe i kodowanie teoretyczne - Kody rzeczowe konceptualizują treść empiryczną obszaru badań. Kody teoretyczne konceptualizują z kolei relacje, w jakie kody rzeczowe mogą wchodzić i tworzą hipotezy, które mogą zostać następnie zintegrowane w teorię A) KODOWANIE RZECZOWE: związane jest z „kodowaniem otwartym” , które stanowi pierwszy krok w analizie, gdy znajdujemy się na etapie „etykietkowania”, tj. generowania etykiet dla danych w każdy możliwy sposób; powinniśmy mieć w pamięci, co dokładnie staramy się zbadać oraz jak zamierzamy wykorzystać zebrane przez nas dane, jakie kategorie zamierzamy wyróżnić; badacz sam powinien kodować uzyskane przez siebie dane; powinniśmy pisać noty teoretyczne, za każdym razem, gdy pojawia się w nas pewna „wewnętrzna potrzeba” skonceptualizowania danego pomysłu Kodowanie selektywne jest drugim typem kodowania rzeczowego i oznacza kodowanie dokonywane wokół danej kategorii centralnej, integrowanie ze sobą kategorii oraz ich własności z kategorią centralną; kategorię centralną opisujemy zarówno na poziomie rzeczowym jak i teoretycznym oraz staramy się dokonać jej specyfikacji; istotnym jest stosowanie różnorodnych typologii B) KODOWANIE TEORETYCZNE zapewnia integrację kodów rzeczowych wygenerowanych w czasie kodowania otwartego oraz kodowania selektywnego. Integracja kodów jest ugruntowana, co oznacza, iż kody te zawsze odnoszą się do danych empirycznych Glaser sporządził listę „rodzin kodowania”, uwzględniającą kody zunifikowane logicznymi relacjami formalnymi (np. elementy, podziały, własności, sektory, segmenty itp.) lub wymiarem relacji (np. strategie, taktyki, osiągnięcia, manipulacje, manewry, intrygi, znaczenia, cele, itp.); proponuje osiemnaście rodzin kodów, przy czym podkreślić należy, iż nie są one rozłączne, niekiedy ich obszary zachodzą na siebie. RODZINY KODÓW GLASERA:

(…)

… są przez studentów w czasie zdobywania wiedzy specjalistycznej z danej dyscypliny naukowej. Istnieje szeroki zakres tego słownictwa, umożliwiający naukowe zrozumienie tego, co dzieje się w analizowanej przez nas scenie. Główne pojęcia to: definicja sytuacji, społeczne powiązania, ład i nieład społeczny, klasa społeczna, pozycja społeczna, ruchliwość społeczna, ewolucja rodziny. Powinniśmy dysponować sekwencją zdjęć do analizy, aby wnioskować o np. ruchliwości społecznej.
10) Pewną logiczną kontynuacją wcześniej przedstawionej rodziny jest Rodzina, tzw., „jednostek społecznych”. „Jednostki społeczne” jako grupy są częścią pewnego zjawiska, poddawanego zmianom oraz procesom (mają charakter procesualny, podlegają zmianom). Kody „jednostek” połączone są z grupami społecznymi takim jak: naród, klasa społeczna, kasta…
…. Natomiast metodologia teorii ugruntowanej jest zestawem procedur pomagającym analizować zebrane dane empiryczne
Fotografie mogą być szczególnie użyteczne w metodologii teorii ugruntowanej inspirowanej interakcjonizmem symbolicznym, gdzie „bezpośrednia i bliska znajomość” (intimate familiarity) i definicje sytuacji uczestników są niezwykle istotne w rozumieniu i wyjaśnianiu ich życia
Porównywanie obrazów zmusza…
…, 7. Emocje, 8. Rodzaj, 9. Główne pojęcia, 10. „Jednostka społeczna”.
Te terminy są bazą dziesięciu głównych rodzin kodowania, które umożliwiają podjęcie analizy. Zaproponowane rodziny nie tworzą wyczerpującej listy rodzin kodowania.
TYPY RODZIN KODOWANIA
1) Rodzina pojęcia „Jaźni” nawiązuje do autoprezentacji kogoś w pewien kulturowo bądź kontekstualnie zaprojektowany sposób. Kody opierają…
….
Ponadto należy pamiętać, iż nieustannie możemy zwiększać listę już istniejących rodzin kodowania
Wizualna Teoria Ugruntowana. Nauczanie teorii ugruntowanej przy pomocy obrazów i analizy wizualnej
Nauczanie metod jakościowych może odbywać się poprzez: Internet (np. grupy społecznościowe, gdzie wymieniają się doświadczeniem i wiedzą), kanały youtube, pisma on-line, PROJEKTY BADAWCZE (Łódź, badanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz