Wirusologia - wykład 7

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 1330
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wirusologia - wykład 7 - strona 1 Wirusologia - wykład 7 - strona 2 Wirusologia - wykład 7 - strona 3

Fragment notatki:


POXVIRUSY ZWIERZĄT Rodzaj orthopoxvirus:
Wirusy ospy krowiej
Wirus vaccinia (ospy bawołów)
Wirus ospy wielbłądów
Wirus ospy mysiej (wirus ektromelii)
Wirus ospy małpiej
Rodzaj Avipoxvirus Wirus ospy ptaków (ptak - Avis po łacinie); typowym gatunkiem jest wirus ospy kur , inne gatunki to wirus ospy indyków, kanarków, gołębi, wróbli, szpaków .
Ospa kur przebiega w formie skórnej, dyfteroidalnej lub mieszanej. Przy postaci skórnej typowe zmiany ospowe stwierdza się na nieopierzonych częściach ciała (skóra głowy, dzwonki, nogi, skóra pod skrzydłami i wokół steku). Postać dyfteroidalna objawia się występowaniem nalotów w jamie dziobowej, gardle. Rodzaj Capripoxvirus Wirus ospy owiec; typowym gatunkiem jest wirus ospy owiec , inne gatunki to wirus ospy kóz oraz wirus guzowatej choroby skóry bydła . Ospa owiec - zakażenie następuje przez układ oddechowy. Po okresie wiremii, której towarzyszy gorączka do 42°C występują ciężkie objawy ogólne i wysypka na całym ciele. Ospa owiec jest schorzeniem ciężkim, przypominającym ospę człowieka. Śmiertelność przy ospie owiec: 2-60%. Poza zmianami na skórze występują zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym, układzie oddechowym. Rodzaj Leporipoxvirus Wirus zajęcy i wiewiórek, powszechne jest wśród nich przenoszenie przez stawonogi. Powszechnym gatunkiem jest wirus myxomatozy , inne gatunki to wirus fibromatozy zajęcy, królików (wirus Shope'a) i fibromatozy wiewiórek . Myksomatoza królików (śluzakowatość) Zakażenie wirusem myksomatozy królików domowych lub dzikich wywołuje galaretowate obrzęki podskórne dookoła oczu, nosa, uszu i okolicy narządów płciowych. Następuje również zakatowanie ośrodkowego układu nerwowego przez wirus dostający się drogą krwi. Choroba ma przebieg śmiertelny u zwierząt pełnowrażliwych. Możliwe szczepienia zapobiegawcze wirusem fibromatozy. Rodzaj Parapoxvirus Wirus kopytnych; mogą także wywołać zakażenia u człowieka. Wiriony mają kształt owalny i nukleoid o charakterystycznej budowie krzyżujących się nici. Wybitnie oporny na czynniki zewnętrzne.
Typowy gatunek - wirus niesztowicy (ektymy) u owiec . Inne gatunki to wirus niesztowicy kóz, grudkowego zapalenia jamy ustnej bydła i wirus guzów dojarzy . Parapoxwirusy nie wykazują pokrewieństwa antygenowego z innymi przedstawicielami rodziny Poxviridae.
NIESZTOWICA (ORF) Słowo „ orf ” wywodzi się z języka staroangielskiego, w którym oznaczało „szorstki, chropowaty” (rough). Choroba obserwowana była od późnych lat XIX w., na terenach, gdzie prowadzi się hodowlę kóz i owiec, zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych, w Afryce, Azji, na Alasce, w Republice Południowej Afryki, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.


(…)

… mających tendencję do takich zachowań.
W krajach afrykańskich epidemie u jagniąt występują czasem w porze deszczowej, gdy zwierzęta przebywają na pastwiskach w wysokiej, mokrej trawie lub krzewach. Wilgoć powoduje rozmiękanie i drobne rany skórny, szczególnie nóg, co skutkuje zmianami najczęściej na koronce racic.
PATOGENEZA, OBJAWY ANATOMOPATOLOGICZNE
Pierwotne zmiany skórne rozwijają się 2-6 dni p.i…
…, a w zeskrobinach w temperaturze 7°C - przez wiele lat. Jednakże zeskrobiny eksponowane na światło słoneczne czy szczególnie niesprzyjające warunki środowiska, tracą infekcyjność w ciągu kilku tygodni, więc opinie dotyczące zdolności przetrwania wirusa na pastwiskach czy w zagrodach wydają się być przesadzone.
Wirus jest wrażliwy na detergenty zawierające rozpuszczalniki tłuszczowe, które niszczą otoczkę…
… może także rozprzestrzeniać się wśród dzikich przeżuwaczy, mających łatwy dostęp do pastwisk.
Transmisja wirusa często zachodzi między matkami karmiącymi a ssącymi jagniętami. Skutkuje to dużymi upadkami osesków, a wynika z niezdolności jagniąt do jedzenia, spowodowanej zmianami na wargach i policzkach oraz wtórnego mastitis u matek.
Starsze jagnięta, przebywający na pastwiskach, również mogą być narażone na infekcję…
… się hyperplazja endothelium i ziarnina, które zanikają pomiędzy 22-40 dniem po zakażeniu.
Zmiany proliferacyjne mogą jednak przetrwać, szczególnie na pysku i uszach, ale również na wymieniu i mosznie, gdzie stanowią bogate źródło wirusa orf. Ponieważ wirus nie rozprzestrzenia się w całym organizmie, owce mają jedynie ograniczoną odpowiedź immunologiczną. To wyjaśnia, dlaczego zwierzęta, które wyzdrowiały…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz