Struktura wywiadu pogłębionego

FAZA WPROWADZAJĄCA: powitanie kandydata: przedstawienie się (nazwisko, funkcja, kim się jest, jaką ma się rolę w całej procedurze), rozmowa na dowolny temat rozluźniająca atmosferę, poczęstunek, zapoznanie kandydata z celem rozmowy, przedstawienie struktury wywiadu – prezentacja porządku rozmowy, określenie czasu będzie trwał, krótka charakterystyka przedsiębiorstwa, ewentualnie stanowiska pracy. FAZA ZASADNICZA

1. Pytania dotyczące motywów ubiegania się na dane stanowisko: dlaczego chce tutaj pracować, z czego to wynika, jakie się z tym wiążą plany zawodowe.

2. Pytania dotyczące edukacji kandydata: jakie rodzaje szkół, specjalizacji, studiów, kursów i innych form doskonalenia ukończył, jakie osiągnął wyniki jakie ma na tym polu osiągnięcia, czy w trakcie nauki brał udział w innych formach aktywności.

3. Pytania dotyczące ścieżki zawodowej: jakie wykonywał prace i na jakich stanowiskach, za co był odpowiedzialny, jak długo je zajmował i dlaczego zmieniał, jakie były przyczyny, co mu to stanowisko dało, czego nauczyło, jakie sposoby rozwiązywania problemów na danym miejscu pracy stosował, jakie osiągał wyniki, jakie były jego największe sukcesy a jakie porażki w pracy zawodowej.

4. Pytania dotyczące wyobrażeń kandydata odnośnie swojej przyszłej pracy: co może nam zaoferować, co może wnieść do firmy, jakie ma wizje pracy na tym stanowisku.

5. Pytania odnośnie kompetencji: umiejętności zawodowych, obszarów wiedzy, wykształcenia, doświadczenia niezbędnego na danym stanowisku.

FAZA KOŃCOWA

1. Pytania do kandydata: czy chce coś sam od siebie sam uzupełnić, czy ma od siebie jakieś pytania, czy wszystko jest dla niego jasne i zrozumiałe w związku z samą procedurą jak i stanowiskiem pracy, opisanie kandydatowi dalszej procedury selekcji, umówienie się ewentualnie na dalsze spotkania, bądź podjęcie decyzji, co do dalszych kroków selekcji czy też o zatrudnieniu danego kandydata, pożegnanie, zostawienie adresu czy też numeru telefonu w celu skontaktowania się.