Pamięć

Kryterium czasu przechowania, pamięć ultrakrótka, krótkotrwała i trwała

 Podział ten nawiązuje do magazynowej koncepcji pamięci z prac Waugh'a i Normana, 1965 oraz Atkinsona i Shiffrina 1968. Koncepcja ta przyjmuje istnienie trzech niezależnych magazynów pamięciowych, w których informacje są przechowywane przez różny czas.

 Każdy z tych magazynów posługuje się odmiennymi sposobami kodowania informacji, ma inną pojemność, inne sposoby odtwarzania i wydobywania informacji oraz inną wrażliwość na różnego rodzaju czynniki zakłócające, inne ograniczenia.

 Informacje w pamięci sensorycznej żyją zbyt krótko, niekiedy krócej niż sekundę, toteż system poznawczy musi przekazać je do pamięci krótkotrwałej, której pojemność jest ograniczona. Kiedy zostaje wypełniona są dwie drogi: usunięcie/zapomnienie informacji, lub przekazanie je do pamięci trwałej.

Zapominanie

- Jest procesem adaptacyjnym, ludzie pozbawieni możliwości zapominania są głęboko nieszczęśliwi (przypadek dziennikarza Szerszewskiego opisany przez Łurię, 1970 przypadek)

- Szybkość przenoszenia informacji do pamięci trwałej jest ograniczona. Inf w pamięci trwałej zapisywane są wolno, ponieważ muszą zostać włączone w już istniejące struktury wiedzy. Pozwala uniknąć to wielokrotnego zapisywania tych danych a jednocześnie wykryć związki danej informacji z wieloma innymi.