Kontrakty przedsiębiorstw z zagranicą

Ryzyko kredytowe

Dotyczące niezapłacenia przez kontrahenta pewnej sumy pieniędzy.

Rozliczenia te dzielą się na:

1. Dewizowe – jest to forma rozliczeń międzynarodowych (gotówkowa):

gotówkowa – zapłata gotówką

natychmiastowe – polega na pobraniu (zainkasowaniu) przez bank należności eksportera od importera w zamian za wydanie dokumentów towarowych

akredytywa dokumentowa – jest ona zobowiązaniem banku importera na rzecz eksportera, wystawionym na zlecenie importera, zobowiązanie to oznacza, że należność zostanie zapłacona po złożeniu wskazanej przy uruchomieniu akredytywy dokumentów. Akredytywa ta jest dodatkowo zabezpieczeniem dla eksportera gdyby importer odstąpił od towaru.

Koszt akredytywy to 1,5% od wysokości jej akredyty.

sprzedaż w warunkach kredytowych – płatność w rachunku otwartym, czyli zapłata poleceniem przelewu lub przekazem pocztowym po otrzymaniu towaru i umownym terminie płatności

2. Bezdewizowe formy rozliczeń – bezgotówkowa

barter – wymiana towaru za towar, czyli najprostszy rodzaj kompensaty towarowej. Jest on możliwy jeżeli kontrahenci w obu krajach zajmują się eksportem i importem towarów. Aktualnie rozliczenia barterowe stosowane są najczęściej w transakcjach ze wschodnimi sąsiadami. Podobną kompensatę należności stosują także dość często kontrahenci pozostający ze sobą w stałych stosunkach handlowych.

sprzedaż zwrotna – występuje gdy eksporterzy towaru uszlachetniają go i taki wraca do właściciela

cleaning – jest rozliczeniem bezdewizowym z tytułu transakcji handlowych między dwoma lub kilkoma państwami. Warunkiem cleaningu jest zawarcie traktatu handlowego lub innej formy umowy regulującej obroty między państwami.