Finanse przedsiębiorstw - podstawowe pojęcia
Ryzyko finansowe - dotyczy finansowania, im wyższy kapitał, tym wyższe ryzyko.
Ryzyko operacyjne - im wyższy udział majątku trwałego, tym ryzyko jest wyższe. Wiąże się z możliwością aktywnego oddziaływania na cenę, sprzedaż, koszty, itp. Zależy od struktury aktywów, ale jednocześnie związane jest z:
poziomem konkurencji i zagrożenia ze strony produktów - subsydiów
sprawność i ciągłość zarządzania
wydajność struktury organizacyjnej
siły przetargowej i poziomem dywersyfikacji dostawców
Zależność pomiędzy płynnością a zyskownością:
Każda decyzja zwiększa stopień płynności przy innych czynnikach niezmienionych, prowadzi do spadku zyskowności i na odwrót - wzrost zyskowności powoduje spadek zdolności płynnych.
Strategia konserwatywna dotyczy aktywów, polega na utrzymywaniu wysokiego poziomu najbardziej płynnych ich składników, czyli środków pieniężnych. Prowadzi to do nadwyżki płynności, która może następnie być wykorzystana do regulowania wcześniej nieprzewidzianych zobowiązań w terminie ich zapadalności. Strategia konserwatywna polega na minimalizowaniu udziału zobowiązań krótkoterminowych w strukturach źródeł finansowania majątku przedsiębiorstwa. W skrajnym przypadku może ona polegać także na wyeliminowaniu kredytu długoterminowego i finansowania działalności tylko poprzez kapitał własny.
Strategia agresywna dotyczy aktywów, wyraża się w dążeniu do ograniczenia większości najbardziej płynnych elementów aktywów bieżących. Powoduje to wzrost ryzyka, utraty płynności, jednak z drugiej strony przyczynia się do zwiększenia rentowności aktywów trwałych oraz dzięki niskiemu poziomowi gotówki do wzrostu stóp zwrotu z zaangażowanego kapitału. Strategia agresywna zakłada minimalizację wielkości udziałów zadłużenia krótkoterminowego w całości kapitałów finansujących aktywa. Powoduje to wzrost ryzyka utraty płynności finansowej oraz zwiększa zyskowność, ponieważ koszt finansowania kapitałem krótkookresowym jest zazwyczaj niższy niż długookresowym, czy własnym.