Waranasi

Nasza ocena:

5
Pobrań: 7
Wyświetleń: 959
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Waranasi - strona 1 Waranasi - strona 2

Fragment notatki:


WARANASI dawniej Benares , miasto w północnych INDIACH nad Gangesem , w stanie UTTAR PRADESH, ponad 3,1 mln mieszkańców
Największy w Indiach ośrodek kultu religijnego wyznawców hinduizmu i buddyzm, do którego przybywa kilkanaście milionów pielgrzymów rocznie.
Jedno z najstarszych miast świata . Znane od I tysiąclecia p.n.e. jako Kashi (Miasto Światła ), w którym żyło jedno z plemion aryjskich. Od 650 p.n.e. stolica dynastii Śiśunagów,
Do II w. p.n.e. miasto było główną siedzibą buddyzmu w Indiach. W r.1194 opanowane przez muzułmanów, którzy w czasach panowania Aurangzeba (1659-1707) zniszczyli najcenniejsze świątynie. Od 1775 administrowane przez Anglików. 1857 brało udział w powstaniu sipajów . Od 1947 w niepodległych Indiach. Miejsce znane z rytualnych kąpieli w świętej rzece GANGES i palenia zwłok zmarłych na ghatach. Na obrzeżach Waranasi (ok. 13 kilometrów na wschód) mieści się PARK JELENI - miejsce pierwszego kazania Buddy skierowanego do pięciu ascetów. Według legendy Waranasi zostało założone przez boga SIWĘ. Dokładnie nie wiadomo, kiedy powstała pierwsza osada w tym miejscu. Przyjmuje się, że było to około 3000 lat temu. , Dzisiejsza nazwa pochodzi ze starożytnej nazwy miasta leżącego pomiędzy rzekami Waruna i Assi. Miasto jest co roku odwiedzane przez miliony wiernych, gromadzących się na brzegu rzeki w celu rytualnych ablucji, mających na celu oczyszczenie się z grzechów. Pomimo swej liczącej ponad trzy tysiące lat historii (jedna z najstarszych osad zamieszkanych do naszych czasów), większość zabytków ma nie więcej niż dwieście lat. Jest to efektem licznych najazdów muzułmańskich, jakie nękały Indie od XVI w. Zachowały się nieliczne stare świątynie (m.in. boga SIWY - najświętsza w mieście, niedostępna dla wyznawców innych religii), jak i niektóre ghaty (nadbrzeżne schody).
Główną atrakcją Waranasi, dla zachodnich turystów niebędących hinduistami, są GHATY (schody do rz eki ) ciągnące się wzdłuż brzegów Gangesu. Pielgrzymi przybywający do Waranasi już od rana skupiają się na poszczególnych ghatach, by odbywać oczyszczające kąpiele ( PUDŹA ) i medytować w najbardziej niewiarygodnych pozycjach. Bramini oferują błogosławieństwo, żebracy proszą o jałmużnę, dając innym możliwość poprawienia swojej karmy, wreszcie na ghaty przybywają kondukty pogrzebowe, by dokonać kremacji zmarłych, którzy z tego najlepszego w Indiach miejsca udają się w swoją ostatnią podróż.
Najważniejszych jest pięć ghatów , gdzie pielgrzymi mają obowiązek dokonać kąpieli w określonej kolejności tego samego dnia . Są to:
Asi
Dasaswemedh
Barnasangam
Panćaganga
Manikarnika (miejsce kremacji zwłok)
Wiele ghatów należało do bogatych maharadżów lub innych władców, np. Śiwala Ghat jest własnością Maharadży Waranasi.


(…)

… Ramnagar (pałacu maharadży, XVIII w.), obserwatorium astronomiczne (XVIII w.), rezydencje maharadżów, m.in. Munshi (XVIII w.), Raja (XIX w.), wznoszące się ponad monumentalnymi schodami - ghatami, prowadzącymi do Gangesu.
Miejsce największej naturalnej pralni na świecie-nad brzegiem Gangesu.
============================================= Fabryka lokomotyw. Zakłady przemysłu włókienniczego, chemicznego…
… jaki i turystów Hanuman Ghat.
Harishćandra (Smaśan Ghat) są miejscem, gdzie pali się zwłoki. Zajmują się tym wyłącznie nietykalni - chadal. W tym miejscu zdecydowanie nie należy nawet wyciągać aparatu, a tym bardziej robić zdjęć. Man Mandir Ghat zostały zbudowane w 1600 r., ale obecnie są w złym stanie, tylko w północnym kącie znajduje się piękny kamienny balkon. Mir Ghat prowadzą do nepalskiej świątyni…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz