Wady wrodzone serca

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1246
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Wady wrodzone serca - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim są wady wrodzone serca. Informacje zawarte to skrócony i podstawowy opis najczęściej występujących wad serca takich jak: atrezja zastawki trójdzielnej, tetralogia Fallota, wspólna komora, wspólny pień tętniczy.

Wady wrodzone serca:
 Atrezja zastawki trójdzielnej - jest to złożona, sinicza wada serca, wymagająca kilkuetapowego leczenia chirurgicznego. Otwór, przez który krew z prawego przedsionka napływa do prawej komory, zaopatrzony w zastawkę trójdzielną, jest w tej wadzie zarośnięty. Krew z przedsionka nie może przedostać się do prawej komory i tętnicy płucnej. Naturalnie, w takiej sytuacji dziecko nie miałoby szans przeżycia. Szczęśliwie, w okresie płodowym istnieje otwór owalny w przegrodzie międzyprzedsionkowej, przez który prawy przedsionek może opróżnić się do lewego przedsionka i następnie do lewej komory. Płód może się rozwijać i dziecko rodzi się żywe. Prawa komora, która nie otrzymuje krwi z prawego przedsionka, jest bardzo mała, ponieważ nie miała szans normalnego rozwoju i niestety nie będzie w stanie pełnić w przyszłości samodzielnie swojej roli pompowania krwi do tętnicy płucnej. Stan dziecka i sposób leczenia zależy od innych wad współistniejących z atrezją zastawki trójdzielnej. Głównym objawem w tej wadzie jest sinica. Jej przyczyną jest obecność w aorcie, a następnie w tkankach całego ciała znacznych ilości krwi nieutlenowanej, która nie przepłynęła przez płuca. Wyrazem tego jest sinica paznokci, warg, policzków, niekiedy tak intensywna, że powstało określenie «błękitne dzieci.
Tetralogia Fallota- W górnej części przegrody międzykomorowej, tuż pod miejscem gdzie uchodzi aorta, znajduje się duży ubytek (otwór) powodujący mieszanie się krwi między komorami. Jednocześnie aorta położona jest nieprawidłowo, przemieszczona bardziej w stronę prawej komory. Wskutek tego uchodzi ona znad obu komór, zamiast tylko z lewej, i napływa do niej zarówno utlenowana krew z lewej komory, jak i pozbawiona tlenu - z prawej. Ponadto, tętnica płucna prowadząca krew z prawej komory do płuc jest zwężona. Zwężenie zazwyczaj jest bardzo znaczne, prawa komora musi mocno się kurczyć, przerasta, grubieje i wytwarza się w niej bardzo wysokie ciśnienie. W efekcie wyrzuca ona większą ilość swojej (nieutlenowanej) krwi do aorty niż do tętnicy płucnej i przepływ przez płuca staje się niewystarczający. Dziecko staje się sine, ma fioletowe wargi, zgrubiałe sine paluszki, nie może wykonać wysiłku fizycznego. W skrajnych przypadkach występują tzw. napady anoksemiczne: po wysiłku fizycznym, szczególnie rano po obudzeniu, dziecko traci przytomność, rzadziej może stać się blade, lub ma napady nie dającego się opanować krzyku i gwałtownego, szybkiego oddychania. Objawy te są wynikiem dramatycznie zmniejszonego przepływu krwi przez płuca, nie zapewniającego właściwego utlenowania krwi. Wspólna komora - jest to niezbyt jednolita grupa wad serca, o różnych objawach, ale mających cechę wspólną. Zamiast osobnej lewej i prawej komory jest tylko jedna komora - wspólna. Zwykle dołączają się do tego różne dodatkowe wady serca: nieprawidłowe zastawki, źle połączone naczynia. W zależności od tego, czy do płuc płynie bardzo dużo czy bardzo mało krwi, dzieci są mniej lub bardziej sine. W pierwszym etapie leczenia należy stworzyć takie warunki krążenia, aby do płuc płynęła odpowiednia ilość krwi, jeśli będzie jej za mało - dziecko będzie sine, jeśli za dużo - powstanie za wysokie ciśnienie w płucach, które uniemożliwi wykonanie następnych operacji.

(…)

…  ciała, oraz -  żyły płucne  - lewy przedsionek - lewa komora - tętnica płucna - płuca. W ciele noworodka krąży krew nieutlenowana, zaś w płucach wciąż ta sama krew, która co prawda jest wysycona tlenem, ale nie ma dostępu do reszty ciała dziecka. Powoduje to szybko nasilającą się po urodzeniu sinicę całego ciała, duszność, czasem niemożność samodzielnego oddychania. Dołączają się silne zaburzenia…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz