Układ pokarmowy 1

Nasza ocena:

3
Pobrań: 273
Wyświetleń: 1442
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Układ pokarmowy 1 - strona 1 Układ pokarmowy 1 - strona 2 Układ pokarmowy 1 - strona 3

Fragment notatki:


UKŁAD POKARMOWY Część I Czynność układu pokarmowego związana jest z pobieraniem pokarmu, jego mechanicznym rozdrabnianiem, wydzielaniem, trawieniem i wchłanianiem.
Układ pokarmowy składa się z:
przewodu pokarmowego , w skład którego wchodzą jamiste i rurowate narządy ze światłem będącym przedłużeniem środowiska zewnętrznego; dużych gruczołów związanych z przewodem pokarmowym.
Dużymi gruczołami przewodu pokarmowego są: duże gruczoły ślinowe - ślinianki , wątroba , trzustka . Gruczoły te pochodzą z nabłonka przewodu pokarmowego, lecz leżą poza nim. Ich wydzieliny przewodami wyprowadzającymi dostają się do światła przewodu pokarmowego i wspomagają transport, trawienie oraz wchłanianie produktów trawienia do krążącej krwi i chłonki. Wątroba pełni dodatkowo wiele innych funkcji, co szczegółowo opisane zostało w części II układu pokarmowego.
Do przewodu pokarmowego zaliczamy: jamę ustną wraz z jej wyposażeniem (językiem i zębami), gardło , przełyk , żołądek , jelito cienkie , jelito grube .
Poszczególne wyspecjalizowane odcinki przewodu pokarmowego pełnią inną funkcję oraz mają odmienną budowę anatomiczną i histologiczną.
Jama ustna jest miejscem pobierania i fragmentacji pokarmu. Gardło, przełyk i kanał odbytniczy stanowią odcinki przewodzące przewodu pokarmowego. Pierwsze dwa transportują pokarm, a kanał odbytniczy transportuje resztki pokarmu w procesie defekacji. Pozostałe odcinki przewodu pokarmowego, począwszy od żołądka tworzą jego część trawiącą.
Mimo występowania istotnych różnic w budowie histologicznej poszczególnych odcinków przewodu pokarmowego ogólny plan budowy jego ściany jest podobny.
Ściana przewodu pokarmowego prawie na całej jego długości (od przełyku) ma czterowarstwową budowę.
Od wewnątrz (od strony światła) tworzą ją następujące warstwy:
błona śl uzowa , w skład której wchodzi: nabłonek , blaszka właściwa błony śluzowej , blaszka mięśniowa błony śluzowej ; błona podśluzowa ; błona mięśniowa ; błona surowicza lub przydanka . Początkowy odcinek przewodu pokarmowego, którego funkcja związana jest głównie z mechaniczną obróbką pobieranego pokarmu narażony jest na urazy mechaniczne i w związku z tym jego ściana pokryta jest nabłonkiem obronnym - wielowarstwowym płaskim. Nabłonek wielowarstwowy płaski występuje w jamie ustnej, przeważającej części gardła, w przełyku. W pozostałej części przewodu pokarmowego, w której odbywają się procesy trawienia wchłaniania i usuwania resztek niewykorzystanych składników pożywienia, błona śluzowa pokryta jest nabłonkiem jednowarstwowym walcowatym. Jedynie w kanale odbytniczym występuje ponownie nabłonek wielowarstwowy płaski.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz