To tylko jedna z 6 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
AGH
Laboratorium Układów Elektronicznych Rok: II a, Grupa: K011 Temat: Szumy i zakłócenia w układach elektronicznych
Data wykonania: 18.03.2003r.
Skład grupy laboratoryjnej: Łukasz Adamowicz,
Grzegorz Zastawnik,
Piotr Szopa Uwagi: Ocena: Cel ćwiczenia
Celem niniejszego ćwiczenia jest obserwacja warunków powstawania szkodliwych sygnałów oraz ich wpływ na przebiegi sygnałów w układach elektronicznych. Przebieg ćwiczenia W pierwszym punkcie ćwiczenia obserwować będziemy zakłócenia wytwarzane na doprowadzeniach zasilania przez układy cyfrowe. Wykorzystamy do tego celu wkładkę DA191A, o schemacie ideowym przedstawionym poniżej:
skrót p.p. oznacza punkty pomiarowe
Kolejnym punktem ćwiczenia będzie obserwacja zakłóceń wytwarzanych na krótkich doprowadzeniach zasilania przez układy cyfrowe.
Napięcie zasilania doprowadzimy kolejno do każdego z układów wkładki DA191A przez zworę. Wejścia odpowiednich układów wysterowane zostaną sygnałem TTL z generatora SN3012. Na ekranie oscyloskopu zaobserwować będzie można zakłócenia na doprowadzeniach masy i napięcia dla układu z szerokimi oraz wąskimi ścieżkami.
Kolejny punkt ćwiczenia to obserwacja i eliminacja zakłóceń wytwarzanych przez układy cyfrowe na doprowadzeniach zasilania. Analizy tych zakłóceń w układach cyfrowych dokonamy dla układu z szerokimi doprowadzeniami po włączeniu do odpowiednich zacisków wkładki DA191 dodatkowych elementów. Ustalone i zmierzone wartości zawiera tabelka:
Wartość rezystancji, pojemności lub indukcyjności
U pp U RMS Przebiegi zestawimy na wykresach.
Następny punkt ćwiczenia to badanie wpływu zakłóceń na pracę wzmacniaczy operacyjnych.
Wykorzystamy w tym celu wkładkę DA191B zawierającą trzy wzmacniacze operacyjne pracujące w układach odwracających o jednostkowym wzmocnieniu oraz multiwibrator z cewką L1. Na wstępie dokonamy za pomocą oscyloskopu i sondy przyłożonej do odpowiedniego punktu pomiarowego p.p. obserwacji przebiegu napięcia na kolektorze tranzystora T 2 . Przedstawimy go na wykresie.
(…)
… do wejścia układu doprowadzimy kolejno sygnał sinusoidalny, trójkątny i prostokątny z generatora funkcyjnego SN2612, przebiegi wyjściowe z układu IC1 zaobserwujemy na ekranie oscyloskopu i przedstawimy na wykresie.
Następny punkt to badanie przebiegów zakłóconych szumem, w tym przypadku pomiar wartości skutecznej szumu.
Mierzyć będziemy wartość skuteczną szumu o rozkładzie gaussowskim. Źródłem badanego…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)