Strategiczny aspekt polityki handlowej - wykład

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Strategiczny aspekt polityki handlowej - wykład - strona 1

Fragment notatki:

STRATEGICZNY ASPEKT POLITYKI HANDLOWEJ
W wymianie międzynarodowej rywalizacja typu strategicznego może występować w dwóch postaciach:
bezpośredniej - między potężnymi przedsiębiorcami z poszczególnych krajów
pośredniej - między rządami krajów działających w interesie swoich przedsiębiorstw.
Dumping - występuje wtedy, gdy zagraniczni producenci sprzedają swoje towary po cenach poniżej krajowych kosztów wytwarzania; albo też korzystają z pomocy państwa, które wspiera ich za pomocą subsydiów. Z zasady wyznaczania celu (zapewnienie zysku $$$ po wasze czasy) wynika, że, bardziej niż cła, społecznie efektywnym sposobem wsparcia dostosować w krótkim okresie jest dofinansowanie procesu przekwalifikowania oraz realokacji siły roboczej.
Więc, po co cła?: koncentracja korzyści, rozproszenie kosztów , np. rolnicy żądają ceł ochronnych na pszenice, bo zagraniczna za tania, mają jakiegoś Andreja, który zbierze ich do kupy( koncentracja korzyści) , mała blokada na autostradzie A4576 i rząd musi zareagować (aby nie tracić solidnego elektoratu) i wprowadza cła na pszenice, a że Polska to nie tylko kraj złocistych łanów pszenicy, wiec za posunięcia rządu płacą wszyscy, a że wszyscy mogą tylko narzekać a nie krzyczeć ( rozproszenie) , więc rząd się nie przejmuje, że wielu to nie pasuje, bo narzekanie leży w naturze Polaków ( co u Ciebie? A wiesz stara bieda) cła a subsydia łatwiej wprowadzić cła i ludzie się cieszą, bo dzięki dochodom z cła może zostaną obniżone podatki
subsydia to nie taka prosta sprawa i mogą się wiązać z podwyższeniem podatków
INNE (niż cła) ŚRODKI POLITYKI HANDLOWEJ ograniczenia ilościowe ( kwoty importowe) - oznaczają wprowadzenie górnego pułapu wolumenu importu do danego kraju.
bariery pozataryfowe - są to przepisy administracyjne dyskryminujące towary zagraniczne w porównaniu z krajowymi, np. „dobre bo polskie”
subwencje eksportowe - popieranie eksportu przy zastosowaniu takich środków, jak np. bezpośrednie subwencje, tani kredyt czy zezwolenia czy ulgi podatkowe.
Subwencje eksportowe powodują podwyższenie poziomu cen krajowych i ograniczenia konsumpcji, ale wywołują też wzrost produkcji i eksportu. Prowadzą, podobnie jak opłaty celne, do powstania strat społecznych. Dobra są eksportowane po cenie niższej od społecznego kosztu krańcowego i od krańcowej korzyści krajowych konsumentów
Protekcjonizm - z reguły społecznie szkodliwy, jednakże ze względów politycznych często przez rządy stosowany
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz