Sprawozdanie nr 2

Nasza ocena:

3
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1526
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Sprawozdanie nr 2 - strona 1

Fragment notatki:



I Prawo Kirchoffa odnosi się do sytuacji gdy prąd płynący w jakimś układzie ulega rozgałęzieniu, czyli gdy przewody z prądem łączą się w jakimś punkcie. Treść prawa brzmi następująco: „Suma natężeń prądów wpływających do rozgałęzienia, równa jest sumie natężeń prądów wypływających z tego rozgałęzienia.”

Amperomierz jest to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. W zależności od zakresu amperomierza używane są też nazwy: kiloamperomierz, miliamperomierz, mikroamperomierz. Amperomierz jest włączany szeregowo w obwód elektryczny. Idealny amperomierz posiada nieskończenie małą rezystancję wewnętrzną. W amperomierzach rzeczywistych wartość rezystancji wewnętrznej jest różna od zera. W związku z tym występuje na nich spadek napięcia mający wpływ na dokładność wyniku dokonanego pomiaru. Rezystancję wewnętrzną amperomierza można pominąć w pomiarach technicznych, przy zachowaniu warunków znamionowych pomiaru.

Wojciech Kęsek
Bartosz Kowalcze
Grupa Laboratoryjna 5
Sprawozdanie ze stanowiska nr 2
1.Schemat obwodu.
2. Cel ćwiczenia.
Celem naszego ćwiczenia było zmierzenie spadków napięć i natężeń, oraz następnie dokonanie teoretycznych obliczeń w celu sprawdzenia wyników.
3. Objaśnienie teoretyczne. 3.1 I i II Prawo Kirchoffa I Prawo Kirchoffa odnosi się do sytuacji gdy prąd płynący w jakimś układzie ulega rozgałęzieniu, czyli gdy przewody z prądem łączą się w jakimś punkcie. Treść prawa brzmi następująco: „Suma natężeń prądów wpływających do rozgałęzienia, równa jest sumie natężeń prądów wypływających z tego rozgałęzienia.”
I1 + I2 + I3 = I4 + I5 + I6
II Prawo Kirchoffa zwane również prawem napięciowym, dotyczy bilansu napięć w zamkniętym obwodzie elektrycznym prądu stałego. Prawo to zostało sformułowane przez niemieckiego fizyka Gustava Kirchhoffa. Najczęściej prawo to jest formułowane w postaci : „W zamkniętym obwodzie suma spadków napięć na oporach równa jest sumie sił elektromotorycznych występujących w tym obwodzie”
Przy czym obwód ten może być elementem większej sieci. Wówczas nosi on nazwę oczka sieci. Napięcia, których zwrot strzałki jest zgodny z obiegiem oczka są dodatnie, a te, których zwrot jest przeciwny są ujemne. Obieg oczka przyjmuje się zgodnie z zaznaczoną okrągłą strzałką wewnątrz obwodu.
3.2 Prawo Ohma Prawo Ohma mówi, że Stosunek natężenia prądu płynącego przez przewodnik do napięcia pomiędzy jego końcami jest wielkością stałą, niezależną od napięcia i natężenia prądu. Wyraża się ono wzorem : gdzie,
I - natężenie prądu [A]
U - napięcie między końcami przewodnika [V]
3.3. Woltomierz i Amperomierz Woltomierz jest to przyrząd pomiarowy za pomocą którego mierzy się napięcie elektryczne (jednostka napięcia wolt). Jest włączany równolegle do obwodu elektrycznego. Idealny woltomierz posiada nieskończenie dużą rezystancję wewnętrzną. W związku z tym oczekuje się pomijalnie małego poboru prądu przez cewkę pomiarową.
Amperomierz jest to przyrząd pomiarowy służący do pomiaru natężenia prądu elektrycznego. W zależności od zakresu amperomierza używane są też nazwy: kiloamperomierz, miliamperomierz, mikroamperomierz. Amperomierz jest włączany szeregowo w obwód elektryczny. Idealny amperomierz posiada nieskończenie małą rezystancję wewnętrzną. W amperomierzach rzeczywistych wartość rezystancji wewnętrznej jest różna od zera. W związku z tym występuje na nich spadek napięcia mający wpływ na dokładność wyniku dokonanego pomiaru. Rezystancję wewnętrzną amperomierza można pominąć w pomiarach technicznych, prz

(…)

… na dokładność wyniku dokonanego pomiaru. Rezystancję wewnętrzną amperomierza można pominąć w pomiarach technicznych, przy zachowaniu warunków znamionowych pomiaru.
3.4. Obliczanie oporu zastępczego w połączeniach szeregowych.
Opór zastępczy R oporników połączonych szeregowo jest równy sumie oporów poszczególnych oporników.
Rz = R1 + R2 + R3 + ... + Rn Oznacza to, że kilka oporników połączonych szeregowo…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz