4. Sposoby naruszania godności człowieka Do najważniejszych dóbr osobowych człowieka należy jego godność czyli dobre imię. Wynika ona z faktu, że człowiek jest osobą ludzką, obdarzoną życiem duchowym (nieporównywalna wartość ludzkiej osoby została omówiona w enc. Evangelium vitae). Osoba ludzka ma prawo do szacunku.
Podważanie godności człowieka ma miejsce wypadku użycia wszelkiego rodzaju znieważeń w postaci obelżywych słów, wyjawienia poważnych przewinień bliźniego, poniżenia, lekceważenia, pogardy i szyderstwa. Zachowania tego typu najczęściej wypływają z pychy lub nienawiści. Można także naruszać godność człowieka poprzez brak okazania szacunku i czci ( w rozumieniu nie hołdu, ale liczenia się z drugim człowiekiem). Wszyscy ludzie są sobie równi, mający tę sama godność.
Najczęstszymi sposobami naruszania godności człowieka w postaci znieważenia są: obmowa - mówienie źle, ale prawdziwie oszczerstwo - rzeczy złe i nieprawdziwe por. Pismo św.: Wj 20, 16; Pwt 5, 20; Mt 19, 18; Mk 10, 19; Łk 18, 20. plotka Obmowa to wyjawienie cudzego zła indywidualnego, bez uzasadnienia społeczno-moralnego. Ma miejsce wówczas gdy zła rzecz rzeczywiście się zdarzyła, nie była znana i nie ma ważnych powodów by wyjawiać. Oszczerstwo jest to przypisywanie komuś zła, którego nie popełnił.
Różnica pomiędzy obmową a oszczerstwem polega na tym, że obmawia się wtedy gdy mówi się o bliźnim źle, ale prawdziwie. Oszczerstwo jest przewinieniem cięższym aniżeli obmowa, chociaż obmowę trudniej naprawić. Dopuszcza się mówienie rzeczy złych i prawdziwych ze względu na wyższe dobro prywatne lub dobro publiczne, np. trzeba ostrzegać przed osobami, które czynią wiele zła, a ubiegają się o stanowiska publiczne. Św. Jan od Krzyża naucza: „Nie słuchaj nigdy o słabościach ludzkich, a gdy się ktoś skarży, poproś, by nie mówiono o tym”. Przejawem zniesławienia jest także plotka , która podważa zaufanie do drugiego człowieka. Najczęściej jest wypowiadana bezmyślnie, niekiedy jako powtarzanie czegoś złego z zamiarem podważenia związku między ludźmi, np. przyjaźni.
Właściwe osądzanie człowieka wymaga spełnienia trzech warunków : kompetencja dogłębne zbadanie okoliczności podejście bez uprzedzeń Pomijając któryś z tych elementów dokonujemy osądzenia lekkomyślnego. „Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą”( Mt 7, 1n).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)