Sieciowe systemy operacyjne
Network Operating System (NOS) - oprogramowanie zainstalowane na serwerze sieciowym, które nadzoruje pracę sieci, decyduje o tym, kto może mieć dostęp do których plików w sieci, kto może zmieniać dane i używać zasobów sieciowych (np. wspólne drukarki); Tworzy środowisko, w którym użytkownicy - świadomi wielości maszyn - mają dostęp do zdalnych zasobów, rejestrując się na odpowiednich zdalnych maszynach lub przesyłając do własnych maszyn dane z maszyn zdalnych
Środowiska sieci
każdy z każdym (peer-to-peer) - model architektury sieciowej oparty na równoważności wszystkich jej węzłów. Umożliwia użytkownikom udostępnienie zasobów swojego komputera oraz dostęp do zasobów innych komputerów. Wszystkie systemy w sieci mają taki sam status - żaden z nich nie jest podporządkowany innemu. Użytkownik sam zarządza swoim komputerem i dba o dostęp innych użytkowników do swoich zasobów. dedykowany serwer (client-server)- jeden lub więcej komputerów spełnia rolę serwera i nie wykonuje innych zadań. Serwer spełnia takie zadania jak: przechowywanie i udostępnianie plików, zarządzanie współdzieleniem drukarek oraz funkcje związane z bezpieczeństwem danych. W sieciach LAN typu klient/serwer zasadnicza część sytemu operacyjnego jest zlokalizowana na serwerze plików. Stacja robocza dołączona do sieci komunikuje się z systemem operacyjnym używając oprogramowania klienta. Dwie wersje klient/serwer: Protokół jest to formalny opis zestawu reguł i konwencji. Określają one sposób, w jaki urządzenia komunikacyjne w sieci wymieniają między sobą informacje w celu nawiązania łączności i wymiany danych. Dzięki temu, że połączenia z użyciem protokołów odbywają się całkowicie automatycznie typowy użytkownik zwykle nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia i nie musi o nich nic wiedzieć.
Usługa VoIP (Voice over Internetwork Protocol) polega na stworzeniu cyfrowej prezentacji sygnału mowy, poddaniu go odpowiedniej kompresji (standardy kompresji G.729, G.723), podzieleniu na pakiety i przesłaniu za pomocą sieci pakietowych (Frame Relay, ATM, Internet). Telefonia IP (IP Telefony) jest nowoczesnym systemem telefonicznym wykorzystującym mechanizm transmisji głosu w tzw. postaci pakietowej oraz współczesne technologie komputerowe. Realizuje on wszystkie funkcje klasycznych central cyfrowych (książka telefoniczna, historia połączeń, telekonferencje, telefony bezprzewodowe, faksy czy bilingi) oraz oferuje nowe możliwości funkcjonalne (mobilność i łatwość dodawania nowych aparatów telefonicznych, aplikacje SoftPhone, zintegrowaną obsługę wiadomości głosowych, e-mail i faksów oraz dostęp i prezentację danych na telefonach IP).
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)