Samce-narządy płciowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 651
Wyświetleń: 3115
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Samce-narządy płciowe - strona 1 Samce-narządy płciowe - strona 2

Fragment notatki:

Buhaj: Mięsień wciągacz prącia: - przyczepia się do zagięcia esowatego prącia - fizjologicznie jest on cały czas w fazie skurczu; gdy nastąpi jego rozkurcz to powoduje to wzwód i wyprostowanie prącia co jest równoznaczne z jego wysunięciem
- po jego grzbietowej stronie biegnie nerw grzbietowy prącia - w tej okolicy wprowadza się środki znieczulające co pozwala na zabiegi na prąciu
- mięsień ten biegnie aż do wyrostków poprzecznych kręgów krzyżowych Dodatkowe gruczoły płciowe - u buhaja ok. 700kg w badaniu per rectum są osiągalne już przed łokciem i są to gruczoły pęcherzykowe, dalej leży prostata i nasieniowody
Jądra : długość: 10 - 14 cm; średnica: 6 - 8 cm, masa 250 - 500 g w zależności od rasy, stanowią 0,001 masy ciała i występują w worku mosznowym. Wyraźnie zaznaczony jest powrózek nasienny.
Najądrza - 3 części: głowa, trzon, ogon najądrzy → nasieniowódcewka moczowa. W obrębie głowy najądrza znajduje się 15 - 16 kanałów wyprowadzających nasienie i w tym miejscu łączą się one w jeden wspólny przewód wyprowadzający (po rozciągnięciu ma on długość 35 .….). Następnie przechodzi on w nasieniowód (dł. 40 - 50 cm) i dalej w bańkę nasieniowodu (12 - 13 cm; śr. 1,5 cm; pojemność - 6 ml.), która spełnia dwie role: wydzielniczą i magazynującą. Nasieniowody przechodzą w ampułki nasieniowodów, które na wzgórku nasiennym uchodzą do cewki moczowej.
Plemnik ma ładunek „-” dzięki czemu nie zderza się z innymi plemnikami.
Gruczoły pęcherzykowe - parzyste, mają zmienny kształt i wielkość w zależności od rasy; średnia wielkość: 12 - 15 cm, szerokość 3-4 cm grubość 2 -3 cm; mają budowę zrazikową, powierzchnia jest nierówna jak owoc morwy (2 szyszki świerkowe ułożone w literę V).
Gruczoł krokowy (prostata, stercz) - jest to pojedynczy gruczoł, składający się z dwóch części: trzonu i części rozsianej. Trzon leży poprzecznie na grzbietowej części szyjki pęcherza moczowego. Mierzy 3 - 4,5 cm szerokości i grubość 1,5 cm. Część rozsiana jest fizjologicznie praktycznie niewykrywalna.
Gruczoły cewkowo - płciowe - parzyste, ………., okrągłe, kształtem zbliżone do orzecha laskowego (zależnie od rasy ulegają zmianie), uchodzą do ………..
Gruczoły cewkowe - nie są wyczuwalne rektalnie, są to małe gruczoły występujące w ścianie cewki moczowej w odcinku miednicznym, ich wydzielina ma za zadanie przemywać końcowy odcinek cewki moczowej. Gruczoły Littrego ………...
U knura występuje prącie typu włóknistego z zagięciem esowatym.
O gier Brak jest zagięcia i występuje dużo tkanki łącznej. Najbardziej wrażliwy jest końcowy odcinek prącia (klacz po zakończonej kopulacji może kopać w tył → krwiak w obrębie ciał jamistych i jeśli nie będziemy szybko działać to może to doprowadzić nawet do amputacji prącia. Należy stosować zimne okłady, szybko przeprowadzić sedację ogiera i odprowadzić prącie do worka napletkowego, który zamykamy kleszczykami. Należy również odizolować ogiera od innych samic i wszystkiego co by mu się mogło kojarzyć z kryciem).
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz