Rozwój dziecka od 21 tygodnia ciąży

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1169
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Rozwój dziecka od 21 tygodnia ciąży - strona 1 Rozwój dziecka od 21 tygodnia ciąży - strona 2 Rozwój dziecka od 21 tygodnia ciąży - strona 3

Fragment notatki:


Rozwój dziecka do 20 tygodnia ciąży Długość około 16cm (od czubka głowy do pośladków) Waga 340g Skóra i włosy - Skóra jest czerwona, cienka, pomarszczona. Na głowie zaczynają poprawiać się włosy. Delikatnie zarysowują się brwi i rzęsy Mięśnie - Mięśnie stają się silniejsze i dziecko porusza nimi częściej Kości - Kości są wciąż miękkie, lecz twardnieją z tygodnia na tydzień Narządy - Rosną i rozwijają się narządy wewnętrzne Układ krążenia - W pełni funkcjonuje Układ trawienny - Dziecko pobiera małe ilości wody i cukru z płynu owodniowego. Niewielka ilość smółki przedostaje się do jelita. Układ nerwowy - Komórki nerwowe w mózgu rozwijają się i mózg może wysyłać sygnały do różnych części ciała. Układ oddechowy - Zaczynają kształtować się pęcherzyki płucne Układ moczowy - Sprawnie pracują nerki, dziecko pije płyn owodniowy i codziennie wydala 7 -17 ml moczu Uszy - Znajdują się na właściwych miejscach i odstają od głowy. Dziecko słyszy dźwięki dobiegające spoza macicy Oczy - Oczy są zamknięte, lecz reagują na światło i ciemność oraz poruszają się z boku na bok. Dziecko w 21 tygodniu ciąży: - Rozwój mózgu przebiega w szybkim tempie. Mniej więcej w tym okresie zaczyna rozwijać sie u niego pamięć. Jego język i kubki smakowe są już całkowicie ukształtowane. Dziecko wytworzyło już wysoką liczbę czerwonych krwinek i jego organizm zaczyna produkować białe krwinki. Jeśli jest ono płci żeńskiej, rozwija się u niego macica i pochwa. Jeżeli jest chłopcem, jego jądra zaczynają zstępować z moszny. Lanugo pokrywa teraz całe ciało. Dziecko jest bardzo aktywne. Dziecko w 22 tygodniu ciąży: - U dziecka dojrzewa zmysł dotyku. Zaczyna uświadamiać sobie, że może poruszać kończynami - jest coraz bardziej świadome własnego ciała. Skóra dziecka wydaje się na niego za luźna, ze względu na małą ilość tkanki tłuszczowej. Na palcach u rak i nóg rosną paznokcie, a linie i zgięcia na dłoniach staja się bardziej widoczne. Dziecko w 23 tygodniu ciąży; - W dalszym ciągu rosną kości i mięśnie oraz narządy wewnętrzne dziecka, oraz rozwijają się jego płuca. Jego mózg jest bardzo aktywny. Meszek płodowy pokrywający ciało dziecka ciemnieje i wzrasta ilość lepkiej mazi płodowej na skórze, której część pozostanie do momentu narodzin. Oczy pozostają nadal zamknięte, lecz zaczynają nabierać koloru. Dziecko w 24 tygodniu ciąży: - 24 tydzień ciąży uważany jest za moment, w którym dziecko jest zdolne do samodzielnego życia, czyli ma szanse na przetrwanie (pod opieka specjalistów na oddziale intensywnej terapii). Z dnia na dzień rozwijają się płuca dziecka, wytwarzając coraz więcej pęcherzyków płucnych. Dziecko intensywnie ćwiczy oddychanie, nabierając i uwalniając z płuc małe ilości płynu owodniowego, Jego klatka piersiowa unosi się i opada. Jego kości twardnieją od środka i ma ono prawidłowa ilość mięśni. Twarz nieco mniej zaokrąglona niż w momencie narodzin. Dziecko ma nadal zamknięte oczy oraz wyraźne brwi i rzęsy. Na głowie rośnie coraz więcej włosów i można nawet rozróżnić ich kolor.

(…)

… są przez łożysko. Dziecko połyka i oddaje mocz do płynu owodniowego.
Układ nerwowy - W mózgu i układzie nerwowym wciąż tworzą się połączenia nerwowe. Układ oddechowy - w dalszym ciągu rozwijają się płuca. Komórki wyściełające worki powietrzne wydzielają surfaktant. Uszy - Poprzez słuch dziecko ma kontakt ze światem zewnętrznym.
Oczy - Dziecko wyrobiło sobie schemat zasypiania i budzenia się. Kiedy nie śpi…
… waży około 1kg. Na tym etapie może być ono ułożone głowa w dół lub nawet w poprzek macicy. W dalszym ciągu rosną kości, mięśnie oraz narządy wewnętrzne dziecka, i z każdym tygodniem staje się ono coraz silniejsze. Dziecko ma już otwarte oczy i zaczyna mrugać powiekami. Dziecko w 28 tygodniu ciąży: - Udowodniono, że hormony matki (np. hormon stresu, kortyzol) przenikają przez łożysko, w związku, z czym…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz