Różne standardy ethernetu

Nasza ocena:

4
Pobrań: 35
Wyświetleń: 686
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Różne standardy ethernetu - strona 1

Fragment notatki:


RÓŻNE STANDARDY ETHERNETU: Standard określa wiele wariantów konstrukcyjnych sieci, oznaczanych skrótowo za pomocą trójki:
gdzie np. 10BASE5 oznacza sieć o szybkości transmisji 10 Mbps, transmisji w paśmie podstawowym (bez modulacji), o rozpiętości segmentu do 5*100m.
Wersja pierwotna 10BASE5 (tzw. „gruby” Ethernet): Maksymalna rozpiętość sieci (odległość dwóch skrajnych stacji): 2.5 km
Maksymalna długość segmentu: 500m. Medium transmisyjne: kabel koncentryczny 50 ohm typu RG-11, żółty, sztywny
Wykrywanie kolizji: w układzie transmisyjnym Maksymalna liczba stacji w sieci: 1024 (ograniczenie administracyjne)
Maksymalna liczba stacji w segmencie: 100 (ograniczenie techniczne)
Z uwagi na odbicia w kablu, stacje mogą być dołączane nie gęściej niż co 2.5 metra (odpowiednie oznaczenia na kablu). Dołączenia odbiornika/nadajnika do medium dokonuje się za pomocą szybkozłącza penetrującego (igła wkłuwana w kabel). Dla wygody, z uwagi na dużą sztywność kabla, pozostałe układy stacji (kontroler) mogą znajdować się w odległości do 50m. Od miejsca dołączenia do medium. Wyniesiony nadajnik / odbiornik nosi nazwę MAU. Styk pomiędzy MAU i kontrolerem (kartą sieciową), zwany AUI, został unormowany: połączenie zachodzi za pośrednictwem czteroparowego kabla, zakończonego 15-stykowymi złączami. Standaryzacja jest tu o tyle istotna, że do złącza AUI, w które wyposażono większość kart sterowników sieciowych, można dołączać nadajniki / odbiorniki różnych typów, współpracujące z różnymi mediami, jak światłowód czy skrętka.
10BASE2: Maksymalna odległość dwóch stacji: 925m. (z użyciem regeneratorów)
Maksymalna długość segmentu: 185m.
Medium transmisyjne: kabel koncentryczny 50 ohm typu RG-58A/U, czarny, giętki
Maksymalna liczba stacji w segmencie: 30
Z uwagi na giętkość kabla nie ma potrzeby wydzielania odbiornika / nadajnika - są one umieszczone bezpośrednio na karcie sterownika. Dołączenia stacji do medium dokonuje się przez przecięcie kabla, zamontowanie gniazd BNC i połączenie końców ze sterownikiem za pomocą złącza T.
Aby zminimalizować odbicia (złącza wprowadzają nieciągłości) zaleca się dołączanie stacji w odległości nie mniejszej niż 50 cm od siebie. W chwili obecnej jest to najbardziej rozpowszechniony wariant, powoli jednak ustępujący rozwiązaniu opartemu na zastosowaniu skrętki.
10BASE-T (gdzie T oznacza Twisted pair, czyli skrętkę) ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz