Konwekcja - proces przenoszenia ciepła wynikający z ruchu materii, np. rozgrzanego powietrza, wody, piasku itp. Konwekcja jest najwydajniejszym sposobem przekazywania ciepła, ale jednocześnie silnie zależną od substancji i warunków w jakich zachodzi. Konwekcja w atmosferze i wodzie ma duże znaczenie w kształtowaniu klimatu i pogody na Ziemi.
Adwekcja-Termin adwekcja oznacza przenoszenie jakiejś wielkości fizycznej z jednego obszaru na inny. Meteorolodzy najbardziej zainteresowani są adwekcją temperatury i wilgotności powietrza. Siła adwekcji zależy od prędkości wiatru oraz od kąta jaki tworzy tor ruchu wiatru z izolinią.
Rodzaje prądów wstępujących- 1Konwekcyjne-nad obszarami silnie nagrzanymi( z powodu mniejszego albedo) powietrze w warstwie przygruntowej staje się coraz cieplejsze (zmniejsza się jego ciężar objętościowy) unosi się do góry w postaci prądu wstępującego. 2Orograficzne-powstaje gdy poruszająca się masa napotka na swojej drodze przeszkodę np. w postaci masywu górskiego, podstawa masy unosi się do góry, następuje adiabatyczne oziębienie i strata części wody po powstaniu opadów po stronie dorzecznej. 3Turbulencyjny-spowodowany serią zaburzeń orograficznych, powstają wtedy wiry o dużym zasięgu pionowym 3.frontu chłodnego-powstaje, wówczas gdy poruszająca się masa zimna spotyka na swojej drodze masę cieplejszą, masa zimna wypiera cieplejsze powietrze do góry.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)