To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Licencja- w jaki sposób program będzie upowszechniany, w jaki sposób będą rozpowszechniane: czy bezpłatnie, czy użytkownicy mogą modyfikować kod źródłowy; na ilu komputerach będzie można instalować program i jak długo pobierać do niego poprawki. Wszystkie warunki związane z eksploatacją oprogramowania zapisane są w licencji, czyli dokumencie definiującym prawa oraz obowiązki użytkownika i właściciela oprogramowania EULA (End User Licence Agreement). W przypadku oprogramowania komercyjnego licencja określa warunki umowy między kupującym a sprzedającym i wynikają z niej roszczenia obu stron w przypadku łamania jej zapisów.
Oprogramowanie wolne (free software)
Udostępniane na warunkach pozwalających użytkownikowi udostępnianie na warunkach pozwalających na jego swobodne studiowanie, rozpowszechnianie i modyfikacje. Nie musi być darmowe. Rozpowszechnianie jest zatem z zezwoleniem pozwalającym każdemu na kopiowanie i rozpowszechnianie, w postaci niezmienionej lub z modyfikacjami, za darmo lub z opłatą. Przeciwieństwem jest oprogramowanie własnościowe.
Oprogramowanie półwolne (…software)
Daje możliwość na używanie, kopiowanie, rozpowszenianie, modyfikowanie przez osoby prywatne pod warunkiem, że jest to robione wyłącznie w celach prywatnych, niekomercyjnych.
II grupa
O. copyleft
Licencje wymyślone przez Richarda Telmacha daje prawo do legalnego poprawiania i unowocześniania. Nakazuje jednak, aby wszystkie zmienione i zmodyfikowane oprogramowanie musi być wolne. Oznacza to, że użytkownik może modyfikować program, ale nowa wersja powstała wyniku modyfikacji. Program musi być udostępniony jako wolny, licencja bowiem nie pozwala na dodawanie jakichkolwiek ograniczeń przy dalszym rozpowszechnianiu. Najczęściej licencja dopuszcza modyfikację kodu źródłowego, ale umożliwia w zmodyfikowanych plikach o tym ,że dany plik ostał zmieniony wraz z datą dokonania zmian.
O. własnościowe
Kod źródłowy jest prawnie zastrzeżony. Oprogramowanie takie nie może być rozpowszechniane/ modyfikowane bez zgody właściciela praw własności. … komercyjne, ale może być dostępne za darmo lub w wersji czasowodarmowej. Nielegalne uż/ kop/ mod zapobiega się przez środki prawne i techniczne, np. udostępnianie skatalogowanych plików binarnych, które są zabezpieczone dodatkowym hasłem. Natomiast środki prawne to dobrze sformułowane licencje prawa autorskiego i patentowego.
O. zamknięte
Kod źródłowy jest niedostępny; użytkownik ma tylko wersje skompilowane i nie widzi treści programu, czyli wersji źródłowej napisanej w języku oprogramowania.
O. search web
Daje zezwolenie na dalsze rozpowszechnianie kopii, ale każdy, kto kontynuuje wykorzystanie go po upływie ustalonego casu, jest zobowiązany uiścić opłatę licencyjną. Często producent p. komercyjnych daje coś takiego z drobną blokadą niektórych funkcji.
(…)
… oprogramowanie, które pozwalają na dalsze powszechne rozpowszechnianie, ale nie pozwalają na modyfikacje. Kod źródłowy niedostępny. To nie jest wolne oprogramowanie.
Grupa, która nie jest objęta prawem autorskim:
O. nazywane dobrem publicznym
Nie zastrzeżono do niego praw autorskich i nie jest potrzebna żadna licencja. Można traktować jak rodzaj wolnego oprogramowania.
O. komercyjne
Programy tworzone/ przejmowane przez przedsiębiorców, których celem jest zarabianie na sprzedanym oprogramowaniu użytkownikowi końcowemu. Nie oznacza, że jest prawnie zastrzeżone, chociaż większość programów chroni prawo autorskie. Istnieje też wolne oprogramowanie komercyjne- sprzedawane wraz z kodem źródłowym i zgodą na modyfikacje.
…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)