Radia i TV, Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej

Nasza ocena:

3
Pobrań: 413
Wyświetleń: 840
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Radia i TV, Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej - strona 1 Radia i TV, Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej - strona 2 Radia i TV, Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej - strona 3

Fragment notatki:

Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej Historia radiofonii i telewizji brytyjskiej zaczyna się podobnie jak w Polsce. W 1921 roku poczta brytyjska zdecydowała się stworzyć syndykat radiowy. 6 wielkich przedsiębiorstw produkujących sprzęt radiofoniczny utworzyło firmę British Broadcasting Company Limited. Ministerstwo Poczty przydzieliło tej firmie monopol radiowy
14 listopada 1922 rozpoczęto emisję programu radiowego. Radio od razu musiało się utrzymywać z własnych dochodów, które pochodziły z trzech źródeł: abonament, sprzęt radiotechniczny sprzedawany przez przedsiębiorstwa udziałowców, udział radia na giełdzie. Pierwszym dyrektorem był Jean Charles Walsham Reith (1889-1971). Był Szkotem. Stworzył własną wizję radia publicznego. Od początku działalności lansował tezę, że radio musi pełnić funkcję publiczną. Był z wykształcenia inżynierem budowlanym. Od 1922 roku był generalnym menedżerem. W latach 1927-1938 został generalnym dyrektorem BBC. Jako pierwszy doprowadził do regularnego nadawania programu telewizyjnego w 1936 roku. Był prezesem rady nadzorczej brytyjskich linii lotniczych. Powołał specjalną komisję nadzorującą, by radio BBC nadawało program edukacyjno-oświatowy. W miarę upływu lat BBC zróżnicowało program. Już w latach 30. program sportowy, relacje z wydarzeń muzycznych. Do 1925 roku doprowadzono do tego, że sieć terenowych przekaźników radiowych objęła zasięgiem ok. 80% ludności Wielkiej Brytanii. Radio zaczęło być medium dominującym, głównie dzięki zasługom Reitha (otrzymał tytuł szlachecki od królowej). W 1927 roku nastąpiła zasadnicza zmiana. Powstaje właściwe BBC - British Broadcasting Corporation. Od 1939 roku działa w strukturze BBC sekcja polska. Odegrała ogromną rolę propagandową i polityczną w czasie II wojny światowej. Przygotowała grunt pod powstanie w getcie w 1942 roku i powstanie warszawskie w 1944 roku. Dopiero w 1967 roku powołano w strukturze radia 5 programów: Program 1 - muzyka młodzieżowa; Program 2 - muzyka i sport; Program 3 - sztuka, kultura, nauka; Program 4 - informacja, publicystyka, oświata; Program 5 - programy dziecięce, edukacyjne, sport. W latach 60. obok tych 5 programów radiowych działały dwie stacje telewizyjne: BBC 1 - publicystyka, oświata, kultura, film; BBC 2 - rząd brytyjski wydał zgodę na uruchomienie drugiego programu w 1964 roku; specjalistyczne bloki tematyczne w zależności od zainteresowań telewidzów, od geografii po historię. W latach 20. radio zostało bardzo entuzjastycznie. W 1923 roku Minister Poczty wydało ok. 80 tys. abonentów, a rok później ok. miliona.

(…)

… stała się faktem. Na przełomie 1954/1955 powstała Independent Television (ITV), oficjalnie rozpoczęła działalność 22 września 1955 roku. Po raz pierwszy pokazała reklamę (pasty do zębów). Organem kontrolującym stała się tzw. Rada do spraw Telewizji Niezależnej - była zbliżona w kompetencjach do Rady Gubernatorów BBC. ITV szybko podbiła Brytyjczyków. W 1955 roku miała tylko 188 tys. abonentów, a już 5…
… telewizyjny na drugą stronę Atlantyku (z Londynu do Nowego Jorku). Tym samym w praktyce wykazał, że można rozpocząć emisję programu telewizyjnego. Rząd brytyjski potrzebował badań nad telewizją. Polecił tworzenie telewizji BBC. 2 listopada 1936 roku rozpoczęła regularną działalność BBC Television Service. Jest to pierwsza instytucja w Wielkiej Brytanii nadająca regularnie własne audycje telewizyjne…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (1)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

sceptyk napisał(a):

2015-05-29 08:45:49

Wyczerpująca temat, konkretna notatka