pytania y Biogeografii

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 1295
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
pytania y Biogeografii - strona 1 pytania y Biogeografii - strona 2 pytania y Biogeografii - strona 3

Fragment notatki:


Dlaczego rafy koralowe blakną? Jest to związane z obumieraniem glonów, które żyją w symbiozie z koralowcami i nadają im kolor. Zidentyfikowano różne przyczyny tego procesu: nadmierne połowy ryb oraz innych organizmów, zanieczyszczenie wody przez przemysł i rolnictwo, zbyt duża ilość osadów rzecznych, a także wzrost temperatury wody. Szczególne znaczenie przypisuje się temu ostatniemu czynnikowi, który jest skutkiem globalnego ocieplenia i na który koralowce najwyraźniej są bardzo wrażliwe. Rafy koralowe występują tylko w płytkich wodach przybrzeżnych, gdzie woda łatwo się ogrzewa. Jeśli jej temperatura wraca po krótkim czasie do normy, wyblakłe korale odzyskują zdrowie i kolory w ciągu kilku tygodni bądź miesięcy. Gdy jednak niekorzystne warunki utrzymują się, rafy nieodwracalnie giną. Dlaczego wiewiórka ruda jest w Wielkiej Brytanii reliktem? Wiewiórka pospolita jest w Wielkiej Brytanii reliktem gdyż w przeszłości występowała na terenie całego kraju, natomiast obecnie jej zasięg jest znacznie ograniczony. Spowodowane to zostało introdukowaniem pod koniec XIX w. na teren Wielkiej Brytanii wiewiórki szarej (gatunek amerykański), która skuteczni wypiera wiewiórkę pospolitą z jej naturalnego środowiska. Dlaczego w strefie pływów zwierzęta są narażone na zwiększone stężenia osmotyczne? W zagłębieniach strefy pływów tworzą się niewielkie okresowe zbiorniki wypełnione wodą morską. Silne parowanie i nasłonecznienie sprawia, że bardzo zmienne jest ich zasolenie.
Dlaczego gady w górach są żyworodne? W górach występują znaczne różnice temperatur, na które gady jajorodne (w sensie ich jaja) nie są odporne. natomiast zarodki gadów żyworodnych mają bardziej stabilne "środowisko" (w organizmie matki), dzięki temu że gady stosują tzw termoregulacje behawioralną (w sensie, że się na przykład wygrzewają) Dlaczego górale maja więcej erytrocytów niż ludzie z nizin Wraz ze wzrostem wysokości spada ogólne ciśnienie atmosferyczne, a co za tym idzie ciśnienie cząstkowe tlenu. Zwiększona ilość erytrocytów rekompensuje niedobory tlenu. Gdzie węgorze europejski wędrują na tarło? Morze Sargassowe
Gdzie oprócz krainy australijskiej występują torbacze? Występują także w neotropiku oraz jeden gatunek (dydelf północny) zamieszkuje nearktyke Kawa pochodzi z? Najprawdopodobniej z Afryki (ośrodek abisyński)
Kura powstała z? Azjatyckiego gatunku - Kur bankiwa (Gallus gallus) zwanej także dzikim kurem dżungli (pd-wsch Azja na Płw. Indyjskim)
Dlaczego w tundrze nie rosną drzewa? Główną przyczyną nieobecności wysokich drzew w tundrze są huraganowe wiatry. Przyczynia się także do tego wieczna zmarzlina i krótki okres wegetacji.

(…)

… lat temu) oraz zebu (w Indiach, w Afryce)
Dlaczego Kret workowaty i europ nie są wikariantami?
Wikarionty są to 2 blisko spokrewnione ze sobą gatunki zajmujące podobną przestrzeń ekologiczną. Kret workowaty i kret europejski zajmują podobne środowiska lecz nie są ze sobą spokrewnione. Kret europejski należy do owadożernych natomiast workowaty do torbaczy.
Dlaczego omułek w morzu północnym jest więcej niż w Bałtyku?
Związane jest to z zasoleniem tych akwenów. Wiele zwierząt morskich, w tym omułki, wymagają pewnego poziomu zasolenia. W wyższym zasoleniu omułki rosną większe. W Morzu Północnym jest ono większe (bardziej otwarte, bliżej Atlantyku), niż w Bałtyku (zamknięte, mały napływ wody słonej, a duży słodkiej z rzek)
Dlaczego nie ma słodkowodnych ryb na wyspach oceanicznych
Prawdopodobnie większość…
… po oddzieleniu się lądu od Gondwany. Widocznie szybkość wymierania na wyspach była w wielu grupach większa niż ilość kolonizatorów, którzy docierali do tego bardzo odległego lądu [„fauna wysp jest w równowadze pomiędzy nowo przybyłymi a wymierającymi gatunkami”].
Pływy morskie i przystosowania się zwierząt i roślin?
Zwierzęta
zagrzebywanie się w mule
przywieranie do podłoża
zatrzymywanie wody w pancerzu…
… (borsuk) bóbr kanadyjski (bóbr) inne: piżmowół kozioł śnieżny skunksy antylopa widłoroga sewel (gryzoń) goffer (też gryzoń) gwiazdonos (kret) jeżozwierze (inna, właściwsza nazwa ursony) helodermy (jedyne jadowite jaszczurki) uwaga! kondory, lasówki i grzechotniki są charakterystyczne, ale nie endemiczne.
Dlaczego Bajkał jest jeziorem z duża ilością endemitow?
Dlatego, że stanowił niegdyś część Oceanu
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz