PR W STRAŻY POŻARNEJ, POLICJI I WOJSKU
Art. 61.
Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego, a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
Prawo do uzyskiwania informacji obejmuje dostęp do dokumentów oraz wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
Insygnia Polskich Sił Zbrojnych
Polska jest krajem gdzie siły zbrojne odgrywały i nadal odgrywają szczególną rolę. Z faktu położenia na granicy Zachodu i Wschodu wynikały liczne konflikty zbrojne, w które przez ponad tysiąc lat swojej historii angażowała się Polska. Motyw żołnierza - patrioty był i jest obecny w polskiej świadomości narodowej. Armia cieszy się w Polsce znaczącym prestiżem i wysokim poziomem społecznego zaufania. Siły zbrojne RP, według aktualnych danych, zawartych na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej liczą niewiele ponad 100 000 żołnierzy (102 308). Podstawą prawną sił zbrojnych w Polsce jest Konstytucja RP z 1997 roku, wg której:
Art. 5.
Rzeczpospolita Polska strzeże niepodległości i nienaruszalności swojego terytorium, zapewnia wolności i prawa człowieka i obywatela oraz bezpieczeństwo obywateli, strzeże dziedzictwa narodowego oraz zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju.
Art. 26.
Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic.
Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli.
W Wojsku Polskim wyróżniamy cztery rodzaje sił zbrojnych. Do trzech podstawowych rodzajów: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej w 2007 roku dołączył czwarty rodzaj sił zbrojnych - Wojska Specjalne. Najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W czasie pokoju to on sprawuje zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi za pośrednictwem Ministra Obrony Narodowej- Tomasza Siemoniak (zdjęcie)- Jest osobą, która nie ma żadnego doświadczenia wojskowego, która z wojskiem nie miała nic wspólnego. Jest znawcą mediów, problematyki pr-owskiej, znawcą umiejętnego kreowania wizerunku
PR W WOJSKU:
Public Relations, jako dziedzina nauki, jest relatywnie nowym zjawiskiem. Bardzo szeroko stosowana w firmach nastawionych na produkt i zysk jak i organizacjach non-profit. Korzystają z jej dobrodziejstw politycy, gwiazdy showbiznesu, czy największe światowe korporacje. Korzysta także wojsko. U progu XXI wieku, kiedy szybkość przepływu informacji i jej wpływ na otoczenie są bardzo istotne, umiejętne wykorzystywanie i znajomość narzędzi komunikacji przyczynia się do lepszego zrozumienia misji wojska oraz zdobycia wsparcia dla realizacji założonych celów w społeczeństwie. O przyjętej drodze świadczy chociażby NATO, które to zatrudniło specjalistę od wizerunku - Michaela Stoforda, który zajmował s
(…)
… z żołnierzami PKW. Szkolenie obejmuje przede wszystkim zajęcia praktyczne, dotyczące m.in. zasad zachowania się podczas ostrzału bazy, konwoju czy uprowadzenia; podstaw samoobrony; udzielania pierwszej pomocy medycznej. W programie znajdują się także wykłady, m.in. na temat sytuacji bezpieczeństwa w rejonach działania PKW.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny.
Należy tutaj także wspomnieć o systemie nagradzania dziennikarzy przez narodowe resorty obrony- niegdysiejsze nagrodzenie dziennikarza “Gazety Wyborczej” za bardzo krytyczne, ale rzetelne, opisywanie spraw obronności.
OBCHODY ŚWIĄT „ Święto Czarnej Dywizji” w Żaganiu
„Piknik Husarski”, który rokrocznie gromadzi rzesze sympatyków wojska, pasjonatów historii i militariów oraz dzieci (m.in.: pokaz sprzętu wojskowego z okresu II wojny światowej, pływanie łodzią…
… służby prasowej (jednak w 2006r stanowisk prasowych, nie licząc MON-u było ich tylko 12).
Rzecznik prasowy MON- Jacek Sońta.
Za wojskowy Public Relations, na szczeblu jednostek wojskowych, odpowiadają - oficerowie prasowi. Są to żołnierze zawodowi, absolwenci Wyższych Szkół Oficerskich oraz cywilnych studiów wyższych i podyplomowych. Bardzo często z dyplomem kierunku dziennikarstwa, komunikacji, Public Relations czy humanistycznego w ręce. Podlegają oni bezpośrednio dowódcy jednostki wojskowej (prezesowi, dyrektorowi). Najistotniejszą sprawą, w tym przypadku, jest nieskrępowany i nieograniczony dostęp do przełożonego. Tylko taki układ pozwala szybko i sprawnie działać kreatywnemu prasowcowi. Ich praca nie różni się od działalności rzeczników prasowych innych instytucji czy firm. Odmienny…
… i Ty”, w trakcie którego odbyła się także prezentacja multimedialna pt. „Jeden dzień z misji” oraz wystawa fotograficzna zatytułowana „Żołnierze na misjach”.
http://www.wojsko-polskie.pl/promocja-obronnosci/targi-wystawy-pokazy
WYDAWNICTWA PRASOWE/ MAGAZYNY
Magazyny „Polska Zbrojna”( http://www.polska-zbrojna.pl/) i „Żołnierz Polski” - na ich łamach decydenci MON mają możliwość o osobiste zadbanie o wizerunek…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (1)
Oskar napisał(a):
2017-01-13 20:52:13
super