Przyczyny użycia przez Stany Zjednoczone broni atomowej w wojnie z Japonią

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1001
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
  Przyczyny użycia przez Stany Zjednoczone broni atomowej w wojnie z Japonią - strona 1   Przyczyny użycia przez Stany Zjednoczone broni atomowej w wojnie z Japonią - strona 2

Fragment notatki:

Przyczyny użycia przez Stany Zjednoczone broni atomowej w wojnie z Japonią. Kiedy? Hiroszima: 6 sierpnia 1945 r. o godzinie 8:15
Nagasaki 9 sierpnia 1945 r. o godzinie 11:02.
„ Wcześniej rozważano trzy scenariusze. Pierwszym z nich była próbna eksplozja na terenie Stanów Zjednoczonych z udziałem obserwatorów japońskich. Drugim wariantem był atak na Wyspy Japońskie, ale z wcześniejszym ostrzeżeniem, tak aby można było ewakuować ludność miast. Trzecią opcją był atak bez ostrzeżenia. Z informacji, które prezydent Truman uzyskiwał od dowódcy wojsk alianckich na Pacyfiku, wynikało, że Japończycy są w stanie przyznać się do klęski militarnej tylko w przypadku jakiegoś niezwykłego, nadzwyczajnego wydarzenia o porażającej sile. Inaczej będą trwać dalej w oporze i trzeba będzie przeprowadzić bezpośrednią inwazję wojsk amerykańskich na terytorium Japonii. ” - fragment wypowiedzi prof. Krzysztofa Michałka, historyka-amerykanisty, z dnia 5 sierpnia 2005 r. dla portalu Wirtualna Polska na temat Amerykańskiego ataku na Hiroszimę.
Tło - czyli co i jak? P rzystąpienie do II wojny światowej Stanów Zjednoczonych (XII 1941 r.), najsilniejszego gospodarczo państwa świata, przechylało ostatecznie szalę zwycięstwa na rzecz koalicji antyniemieckiej, mimo że początkowo wydarzenia przybrały obrót niekorzystny dla Amerykanów.
Konflikt na Dalekim Wschodzie dojrzewał od wielu miesięcy. Wojna w Europie zachęciła Japonię do działania. Jej przywódcy już na początku lat 30. zdecydowani byli wywalczyć siłą status wielkiego mocarstwa, istniały natomiast różnice poglądów co do kierunku ekspansji. Niepowodzenia w czasie walk japońsko-radzieckich w Mongolii (1938-1939) oraz podpisanie przez Niemcy układu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim (sierpień 1939 r.) przeważały szalę zwycięstwa na rzecz opcji „południowej”, a uwaga Japonii skierowała się w stronę Azji Południowo-Wschodniej (Indochiny) oraz Pacyfiku.
Wobec klęski Francji i Holandii (posiadających kolonie na Dalekim Wschodzie) oraz uwikłania wojennego Wielkiej Brytanii w Europie i Afryce, tamę japońskiej ekspansywności mogły postawić jedynie Stany Zjednoczone. Prześcigały one zdecydowanie Japonię pod względem potencjału demograficznego i ekonomicznego, Japonia była natomiast bardziej zaawansowana pod względem przygotowań militarnych. Japońskie wojska lądowe były liczniejsze, nowocześniej uzbrojone i lepiej wyszkolone. Na morzu istniała równowaga sił, z wyjątkiem przewagi japońskiej w klasie lotniskowców. Marynarka wojenna miała w zmaganiach na Dalekim Wschodzie dominujące znaczenie. Wojska lądowe mogły wejść do akcji dopiero po wywalczeniu przez flotę przewagi na morzu, flota musiała również zapewnić piechocie środki transportowe i desantowe oraz zagwarantować jej ciągłość zaopatrzenia.


(…)

…, za to zaostrzyła w pewien sposób rysujący się już antagonizm na linii USA - ZSRR. Reprezentujący na niej USA nowy prezydent Truman powiadomił Stalina o posiadaniu przez USA nowej śmiercionośnej broni masowego rażenia. Potwierdzeniem tej wiadomości było właśnie „alternatywne” rozwiązanie sprawy Japonii, a mianowicie zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. Moc owej nowej broni zadziwiła i przeraziła nie tylko cały świat, ale także i jej twórców. (W związku z tym można by przypuszczać, że zrzucenie bomb było swego rodzaju eksperymentem. Być może same badania nad tą Bronia prowadzone w Meksyku i Teksasie nie wystarczyły, trzeba było włączyć so eksperymenty „czynnik ludzki”). Następnie Armia Czerwona wkroczyła do Mandżurii, a 2 września 1945 r. Japonia podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji.
Kolejnym powodem…
…, która już w lipcu 1941 r. zmusiła kolaboracyjny francuski rząd Vichy do przekazania jej kolonii francuskich w Indochinach, coraz wyraźniej zmierzając do stworzenia imperium na Pacyfiku kosztem interesów amerykańskich. Od 1941 r. Japonia przystąpiła do realizacji planu głównego. Plan ten zakładał, że wraz z uderzeniami na Filipiny, Formozę, Hongkong, Singapur i Indie Holenderskie, nastąpi główny atak na instalacje…
…. To pozwoliło Japończykom na przeprowadzenie udanej serii śmiałych ataków i stworzenie rozległej pozycji obronnej przez opanowanie szeregu wysp na wielkim łuku od Aleutów po Birmę, a także zniszczenie sił amerykańskich na Filipinach. Pasmo japońskich zwycięstw na Pacyfiku ciągnęło się przez następne pół roku, aż do ich klęski w bitwie o Midway.
Przez pierwsze 6 miesięcy wojny Japończycy szli od sukcesu…
… z przewagi przeciwnika, starała się unikać konfrontacji. Dopiero dwie wielkie bitwy morskie (koło wysp Mariańskich, czerwiec 1944 r., oraz w rejonie Filipin, październik 1944 r.) przyniosły zagładę głównych sił marynarki japońskiej. Tym samym czasie Japonia została odcięta od dowozu podstawowych surowców. Jej terytorium, podobnie jak część zdobyczy japońskich na kontynencie azjatyckim, pozostało…
… stwierdził nawet bez ogródek, że „może to zachęcić ZSRR do ustępstw”. Rzecz tę trafnie określił angielski profesor Blackett - „Zrzucenie bomb atomowych było nie tyle ostatnim aktem wojskowym II wojny światowej ile pierwszą wielką operacją dyplomatyczną „zimnej wojny” przeciwko Rosji”.

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz