To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Projekt z PODSTAW PROJEKTOWANIA II
Temat: ZGNIATARKA DO PUSZEK
Wydział Mechaniczny
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Podjęłam się zaprojektowania zgniatarki do puszek. Spośród 3 koncepcji wybrałam sposób realizacji tego zadania za pomocą mechanizmu korbowego.
Typowa puszka od piwa ma ok. 17 cm wysokości i ok. 10 cm średnicy. Moja zgniatarka będzie zgniatać puszkę tak, aby po wyjęciu miała już tylko 3 cm wysokości. Wysokość początkowa puszki Lp= 0,17m Wysokość puszki po zgnieceniu Lk= 0,03 m
Jaką siłę, która może zgnieść puszkę przyjęłam F= 1000N
s- wysokość puszki do zgniecenia
s= Lp- Lk s= 0,17m - 0,03m = 0,14m
Praca jaka musi wykonać maszyna, aby zgnieść puszkę:
W=F*s [J]
W moim przypadku to wynosi: W= 1000N* 0,14m= 140 J
Czas, który przyjęłam na zgniecenie puszki wynosi t= 5s, czyli jest to czas ruchu popychacza w celu zgniecenia puszki i jego powrót.
Z tego wynika, że czas „jednego zejścia” popychacza wynosi tz= 2,5s
Moc silnika obliczam ze wzoru P= W/t [J/s]
Moc silnika zgniatarki będzie wynosić P= 140J/2,5s= 56 W
Dobrałam silnik 60 W:
oraz przekładnię ślimakową:
Silnik wraz z tą przekładnią wykonuje 1500 obr/min. Zgniatarka musi realizować 12 obr/min, gdyż czas na zgniatanie to 5s. W związku z tym motoreduktor będzie realizował przełożenie równe 120 ( i=1500obr/min/12obr/min=120)
Wnioski i spostrzeżenia:
Na początku wybór koncepcji o realizacji zadania zgniatania puszek za pomocą mechanizmu korbowego wydawał się być banalnie prosty i tani. W czasie realizacji projektu okazało się jednak, że wykonanie zgniatarki nie jest aż tak proste. Konstrukcja mechanizmu wymusza usytuowanie silnika na pewnej wysokości tak, aby podczas obrotu korby ta nie zahaczała i nie blokowała się o podstawę korpusu. Należy przy tym zastosować, oprócz tradycyjnego łapowego zamocowania silnika, dodatkowy element, który uniesie nam motoreduktor, np. jakieś podstawki. Okazuje się także, że do realizacji mojego urządzenia muszę użyć motoreduktora, którego koszt w porównaniu do urządzenia, w którym chcemy go zastosować jest bardzo duży ( koszt motoreduktora wynosi ok. 900zł),
(…)
… go zastosować jest bardzo duży ( koszt motoreduktora wynosi ok. 900zł),
Kolejnym problemem może być eksperymentalne wyznaczanie siły potrzebnej do
zgniecenia puszki, które może dawać niedokładne dane do kolejnych obliczeń, a co za tym idzie, np. zbyt mała siła do zgniecenia puszki. Korpus zgniatarki, którą wykonuję ma być odlewany, zapewne będzie to odlew z żeliwa, a żeliwo jest kruchym materiałem…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)