Fragment notatki:
Opis obejmuje takie kwestie jak: budowa przedsiębiorstwa, historia, opis branży, perspektywy rozwoju, oferta, kontrola jakości.
Notatka dodatkowo opatrzona została w rysunki.
1.Produkcja soczewek
„Witam Państwa.Chciałbym dzisiaj zaprezentować proces produkcji soczewek na podstawie firmy B&M Optik Sp.z.o.o w Zaczarniu”
2.Wstęp
„Na początku powinniśmy się dowiedzieć czym jest optyka. A więc.. Optyka - to dział fizyki zajmujący się badaniem natury światła. To również dział nauk technicznych poświecony budowaniu urządzeń optycznych.”
Urządzenia optyczne to takie urządzenia, które zawierają w sobie elementy optyczne takie jak na przykład soczewki, filtry czy pryzmaty.
3. Budowa przedsiębiorstwa Firma B&M Optik specjalizuje się w optyce przemysłowej Oddział w Zaczarniu należy do koncernu B&M OPTIK z siedzibą w Limburgu w Niemczech. Prezesem przedsiębiorstwa jest pan Alois Baldus. Dyrektorem zakładu w Zaczerniu jest pan Sławomir Sołtys. Oprócz zakładu w Zaczarniu oraz Limburgu w skład koncernu należy także zakład w Pirnie w Niemczech, który specjalizuje się w płytkach szklanych, filtrach i pryzmatach. 4.Historia
W 1991 roku filia "OPTORES" odłączyła się od Polskich Zakładów Optycznych i zaistniała samodzielnie na rynku krajowym. Niestety przemiany gospodarcze w Polsce uniemożliwiły kontynuowanie produkcji dla wojska, co doprowadziło do upadku fabryki w 1997 roku. PZO w Rzeszowie a następnie OPTORES podczas swojej ponad 30 letniej świetności zatrudniała około 400 osób i produkując elementy optyczne do wielu typów lornetek, celowników, noktowizorów, zajmując się również montażem niektórych urządzeń. W 1997 roku po upadku OPTORES'u, główny niemiecki odbiorca firma B&M Optik , doceniając wysoką jakość usług, utworzył w Rzeszowie spółkę OPTICA. W pierwotnym założeniu miała zajmować się ona kontynuacją produkcji dla potrzeb B&M Optik. Jednak dotychczasowi klienci nadal pragnęli kontynuować współpracę, co przyczyniło się do rozwoju firmy
W listopadzie 2003 roku nastąpiła zmiana nazwy spółki na B&M OPTIK Sp. z o.o. Tym samym Optica po 6 latach przystąpiła definitywnie do Teamu B&M OPTIK.
5.Opis branży
Firma B&M Optik, to wiodący na polskim rynku producent soczewek. Firma specjalizuje się w optyce przemysłowej i produkuje soczewki wykorzystywane do urządzeń oraz oświetlenia. Soczewki produkowane są na indywidualne zamówienie i są dopasowywane do konkretnego zastosowania.
Poza tym firma wytwarza :-zwierciadła -pryzmaty -siatki dyfrakcyjne -smoły polerownicze i oklejnicza, klej, lakier zabezpieczający do soczewek. 6.Zatrudnienie
Aktualnie B&M Optik zatrudnia około 50 pracowników.W większości są to osoby mające ponad 20-letni staż w branży optycznej. Większość pracowników posiada doświadczenie w innych firmach specjalizujących się w optyce .np. Polskie Zakłady Optyczne
(…)
… wiertło koronowe wycina krążki. W kolejnym etapie nadaje się krążkom krzywiznę . Krążki szklane obkleja się lepikiem, aby później móc je przykleić do metalowych elementów o odpowiednim promieniu krzywizny. Następuje szlifowanie i polerowanie. Po tym etapie soczewki są obcinane do odpowiedniej średnicy. Następnie w komorze próżniowej nadkłada się warstwę przeciwodblaskową. Na końcu soczewki są myte…
… na raz szlifować i polerować. W dalszej części soczewki są odklejane od tych elementów.
19. Szlifowanie
Kopuła z przyklejonymi soczewkami jest szlifowana przez co uzyskuje docelową krzywiznę. Grzyb do którego są przymocowane soczewki obraca się a szlifierka kołysze się na boki
20. Polerowanie
Na soczewki nakładana jest bardzo drobna pasta ścierna o nazwie Opalina. Jest to bardzo czysty tlenek ceru…
… na powierzchni szkła przez pojedyncze grube ziarna proszku ściernego. RYSY mogą być pozostałościami po poprzednim szlifowaniu lub też uszkodzeniami powierzchni powstałymi w czasie polerowania, wskutek zanieczyszczenia proszku do polerowania, użycia zbyt twardej smoły, niedostatecznej wilgotności polerowanej powierzchni.
24. Automatyzacja
Większość procesów , które przedstawiłem zachodzą automatycznie
Oto maszyn…
… się współczynnikiem Nd ,czyli współczynnikiem załamania dla długości fali świetlnej 587,6 mm 12. Wycinanie płyt z bloku szkła
Diamentowa piła wycina płytki z bloku szkła. Szerokość płyt jest zależna od produkowanych z niej soczewek. Podczas cięcia piła jest chłodzona strumieniem wody co zapobiega jej przegrzaniu.
13. Wycinanie krążków
Z każdej płytki diamentowe wiertło koronowe wycina krążki o średnicy przyszłej…
…, ponieważ elementy szybko się nagrzewają.
16. Polewanie spodu soczewki lepikiem
Spód każdej soczewki polewany jest smolistą czarną substancją - lepikiem. Krawędzie soczewki są na tyle wystające, że nie pozwalają by nadmiar lepiku się wylał.
17.Przyklejanie szkła do grzybów i czasz
Soczewki polane lepikiem są umieszczane pomiędzy dwoma metalowymi elementami o takich samych promieniach krzywizny. Dolna część…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)