Procesy spalania - omówienie

Nasza ocena:

5
Pobrań: 329
Wyświetleń: 1386
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Procesy spalania - omówienie - strona 1 Procesy spalania - omówienie - strona 2 Procesy spalania - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Wydział Geoinżynierii Wrocław, 23 kwietnia 2012
Górnictwa i Geologii Politechniki Wrocławskiej CHEMIA
Sprawozdanie z ćwiczenia pt. „Procesy spalania”
Grupa: Rok pierwszy
Wprowadzenie
Większość pierwiastków chemicznych i szereg innych substancji w odpowiednich warunkach reaguje z tlenem. Proces taki nazywamy utlenieniem. W temperaturze pokojowej tlen jest stosunkowo bierny chemicznie i tylko nieliczne substancje reagują z nim w tej temperaturze. Do takich substancji zalicza się np. fosfor, który w temperaturze pokojowej utlenia się na powietrzu, a z czystym tlenem reaguje w sposób gwałtowny (Apostoluk, 2012).
W procesach utleniania charakterystyczne jest, że łączenie się danej substancji z tlenem w niskich temperaturach zachodzi z bardzo małą szybkością. Pomimo tego, że w większości przypadków proces ten przebiega z wydzielaniem ciepła, aby reakcję przyspieszyć należy substancję ogrzać. Powyżej pewnej temperatury reakcja przebiega już bez naszej ingerencji i podtrzymywana jest kosztem wydzielającego się ciepła. Duże ilości wydzielającego się ciepła powodują znaczny wzrost temperatury utlenianej substancji, oraz zwiększają szybkość reakcji utleniania i doprowadzają do stanu, w którym przebieg jej ma charakter gwałtowny (Apostoluk, 2012).
Część doświadczalna
Spalanie
Metodyka
Do zlewki wlano wody do połowy jej wysokości. Na małym, odwróconym wypukłością ku górze, szkiełku zegarkowym umocowano ogarek świecy i umieszczono w zlewce z wodą. Świeczka została zapalona i przykryta zlewką o pojemności 250 cm3.
Obserwacje
Świeczka paliła się przez moment. Po chwili jej płomień malał, aż zgasł. Poziom wody pod zlewka podniósł się.
Interpretacje
Płomień świeczki paląc się zużywal tlen znajdujący się w odwroconej zlewce. Poziom wody rosł, poniewarz płomień pobierał tlen, co powodowało zmniejszenie ciśnienia powietrza pod zlewką.
Wnioski
Podwyższenie poziomu wody pod zlewką świadczy o zmniejszaniu się ćiśnienia powietrza. W reakcji spalania tlen jest utleniaczem
Spalanie magnezu w powietrzu


(…)

… żelaznego drutu umocowano kawałek cienkiej wstążki magnezowej. Do zlewki wlano około 50 cm3 wody destylowanej i dodano kilka kropel fenoloftaleiny. Następnie spalono nad zlewką wstążkę magnezową po czym dodano ja do zlewki.
Obserwacje
Magnez palił się jasnym płomieniem. Po dodaniu magnezu do roztworu przybrał on kolor malinowy.
Interpretacje
Reakcja spalania magnezu zachodzi według równania Mg + O2 = MgO. Powstały tlenek magnezu po wrzuceniu do wody zareagował z nią MgO + H2O = Mg(HO)2. Wodorotlenek ma odczyn zasadowy, przez co roztwór zabarwił się na malinowo.
Wnioski
W reakcji tlen jest utleniaczem, a magnez reduktorem. Wodorotlenek ma odczyn zasadowy, przez co roztwór zabarwił się na fioletowo.
Spalanie magnezu w CO2 Metodyka
Na koścu drutu zamocowano kawałek cienkiej wstążki magnezowe. Zapalono magnez…
… zdekantowano roztwór wodny do probówki. Określono czy w roztworze znajdują się jony siarczanowe przez reakcję z 2 cm3 0.01 kmol/m3 roztworu BaCl2. Opisano skąd wziął się w popiele siarczan wapnia (gips) wiedząc, że węgiel zawierał około dwa procenty pirytu (FeS2). Zapisano reakcje spalania pirytu wiedząc, że powstający SO2 w obecności tlenu wiązany jest przez CaO.
Obserwacje
Masa tygielka: 24,041g
Masa węgla…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz