Porównanie własności sieci - pierścienia i szyny

Nasza ocena:

4
Wyświetleń: 560
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Porównanie własności sieci - pierścienia i szyny - strona 1

Fragment notatki:


PORÓWNANIE WŁASNOŚCI SIECI - PIERŚCIENIA I SZYNY TRANSMISJA - PIERŚCIEŃ Cechą pierścienia jest wykorzystanie każdego odcinka medium przez tylko jeden nadajnik. Stacje pełnią rolę cyfrowych regeneratorów sygnału. Osiągnięcie odległości między stacjami rzędu setek metrów nie sprawia problemu, także na skrętce. TRANSMISJA - SZYNA Istnieje wiele czynników ograniczających jej rozmiary:
konieczność wykrywania kolizji przez stację nadającą sprawia, że maksymalne tłumienie sygnału nie może przekroczyć określonej wielkości
dołączone równolegle nieaktywne nadajniki wprowadzają do sieci szum analogowy, pogarszający warunki pracy odbiorników
Złącza (penetrujące lub BNC) wprowadzają do medium nieciągłości, będące powodem odbić. Silne odbicie może zostać błędnie zinterpretowane jako kolizja, co spowoduje ponowne wysłanie ramki.
SYNCHRONIZACJA - PIERŚCIEŃ Zabiegi służące do utrzymania synchronizacji:
układ PLL jest aktywny w każdej stacji
zegar odbiorczy każdej stacji jest synchronizowany, za pośrednictwem układu PLL z ciągiem danych nadawanych ze stacji poprzedniej.
Każda stacja posiada dwa układy PLL: odbiorczy i nadawczy
Jedna stacja nadaje i retransmituje dane, używając do tego celu generatora kwarcowego. Pozostałe śledzą częstotliwość zegarową za pomocą układów PLL
Transmisja bitów następuje asynchronicznie
Bufor lub bufory służą do zniwelowania zjawiska drżenia fazy (jitter), powstającego w wyniku zniekształcenia (pochylenia) zboczy sygnału w medium. Drżenie fazy akumuluje się przy łańcuchowym łączeniu nadajników i odbiorników, prowadząc do chwilowych zmian długości bitowej pierścienia. Zjawisko to ogranicza ilość stacji np. do 260.
Bufory niezbędne są również z uwagi na konieczność utrzymania minimalnej lub określonej długości bitowej pierścienia.
SYNCHRONIZACJA - SZY NA Wyżej opisane zjawiska nie występują. Synchronizacja wymagana jest jedynie w trakcie transmisji ramki. Nadawanie następuje każdorazowo z szybkością określoną przez kwarcowy zegar nadawczy stacji nadającej. Każda nadawana ramka musi być poprzedzona preambułą synchronizacyjną, umożliwiającą układom PLL odbiorników wytworzenie poprawnego przebiegu zegara odbiorczego. IZOLACJA GALWANICZNA - PIERŚCIEŃ Z uwagi na prądy błądzące nie jest możliwe galwaniczne połączenie stacji w pierścieniu o średnicy przekraczającej kilkanaście metrów. Każdy odcinek medium musi być odseparowany obustronnie lub jednostronnie za pomocą optoizolatora lub transformatora. Izolacja taka zapewniana jest automatycznie w wypadku użycia medium światłowodowego.
IZOLACJA GALWANICZNA - SZYN A

(…)

… optoizolatora lub transformatora. Izolacja taka zapewniana jest automatycznie w wypadku użycia medium światłowodowego.
IZOLACJA GALWANICZNA - SZYNA
Z analogicznych powodów, ekran kabla musi pozostać nieuziemiony lub zostać uziemiony dokładnie w jednym miejscu. Kabel nieuziemiony sprowadza niebezpieczeństwo nawet śmiertelnego porażenia. Kabla nie wolno prowadzić za zewnątrz budynku, bo mógłby posłużyć…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz