Półwysep Iberyjski - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 217
Wyświetleń: 1743
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Półwysep Iberyjski - omówienie  - strona 1 Półwysep Iberyjski - omówienie  - strona 2 Półwysep Iberyjski - omówienie  - strona 3

Fragment notatki:


Półwysep Iberyjski (Półwysep Pirenejski, hiszp. i port. Península Ibérica ) to półwysep znajdujący się w południowo-zachodniej części Europy . Od pozostałej części kontynentu oddzielają go Pireneje , od zachodu i częściowo północy otacza go Ocean Atlantycki , a od wschodu i południa Morze Śródziemne . Od Afryki oddziela go Cieśnina Gibraltarska . Powierzchnia półwyspu wynosi 580 tys. km².
Na obszarze Półwyspu Iberyjskiego położone są Hiszpania , Portugalia i Gibraltar . Zamieszkany jest przez ponad 50 mln ludzi.
Większość półwyspu zajęta jest przez wyżyny i góry (najwyższe są Góry Betyckie , ze szczytem Mulhacén 3478 m n.p.m.). Portugalia , Republika Portugalska ( port. República Portuguesa ) - państwo europejskie położone w zachodniej części Europy Południowej na południowym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego . Jest najdalej wysuniętym na zachód państwem Europy, od północy i wschodu graniczy z Hiszpanią a od zachodu i południa Portugalię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego . Dodatkowo w skład Portugalii wchodzi szereg wysp położonych na Oceanie Atlantyckim, jak Archipelag Azorski (Açores) i Madera (Madeira) . Jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO . HISTORIA W starożytności teren Portugalii był zamieszkany przez ludy iberyjskie i celtyckie. W III wieku p.n.e. obszary te zostały objęte wpływami Kartaginy , a w II wieku p.n.e. stały się terenem Rzymian.
Pod panowaniem rzymskim (II w. p.n.e.-początek V w. n.e.) południowo-zachodnie ziemie półwyspu objęła od 27 p.n.e. prowincja Luzytania . Nastąpił rozwój cywilizacyjny i integracja gospodarcza z imperium (miasta, kolonizacja, drogi, górnictwo, spichlerz zbożowy) oraz romanizacja ludności i jej chrystianizacja ( III - V wiek ). Po najeździe germańskim na półwysep ( 409 n.e.) większą część jego zachodnich obszarów opanowali początkowo Swebowie , tworząc królestwo ze stolicą w Bradze , następnie Wizygoci zajęli w 469 południową część dzisiejszej Portugalii, a w 585 — jej północne obszary. Po rozbiciu ( 711 - 718 ) przez Arabów królestwa Wizygotów ziemie półwyspu objął kalifat Umajjadów. Prowadzona od VIII wieku przez chrześcijan rekonkwista objęła w IX-XI wieku rejon Bragi, Porto i Coimbry , które zostały zdobyte przez królów Leónu i Kastylii . Obszar ten, związany początkowo z prowincją Galicią , w 1097 wydzielono w hrabstwo Portucale z ośrodkiem w Porto (staroż. Portus Cale), nadając je w lenno Henrykowi Burgundzkiemu; 1139 jego syn przyjął tytuł króla Portugalii ( Alfons I Zdobywca ) i uzyskał niezależność swego państwa (ze stolicą w Coimbrze) od Leónu i Kastylii. Do połowy XIII wieku Portugalia kontynuowała rekonkwistę zachodniego pasa Półwyspu Iberyjskiego; oprócz rodzimego rycerstwa świeckiego w walkach uczestniczyły zakony rycerskie (m.in. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz