Pojęcie zbiegu egzekucji

Nasza ocena:

4
Pobrań: 98
Wyświetleń: 1540
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pojęcie zbiegu egzekucji - strona 1

Fragment notatki:

Pojęcie zbiegu egzekucji Oznacza że co do tej samej rzeczy lub tego samego prawa egzekucje prowadzą równocześnie co najmniej dwa uprawnione organy.
Aby mówić o zbiegu musza zostać spełnione 2 kryteria:
Identyczność przedmiotu do którego egz zostały skierowane - przedmiotem określonym w ustawie jest to samo prawo majątkowe, prawa niemajątkowe(tylko w przypadku zbiegu egz sądowej i adm.), rzecz lub nieruchomość; występuje tożsamość egzekucji, zobowiązanego oraz dłużnika;
Skierowanie egz przez oba organy - aby doszło do zbiegu organy egzekucji administracyjnej lub organ egzekucyjny egzekucji sądowej i adm. muszą dokonać czynności egz.
62. Zbieg egzekucji administracyjnej i sądowej Organy obu egzekucji obowiązane SA do badania swojej właściwości do danej sprawy.
Zbieg egzekucji:
Organ egzekucji administracyjnej- organ wstrzymuje czynności egzekucyjne z inicjatywy uczestników postępowania tj. zobowiązanego czy dłużnika na wniosek do organu lub z urzędu przez sam organ egz. Organ następnie przekazuje akta prowadzonej sprawy do właściwego sadu rejonowego ze względu na miejsce prowadzonego postępowania.
Komornik- w przypadku zbiegu egz postępuje tak samo jak organ egz .Wniosek uczestników w obu przypadkach ma charakter sygnalizacyjny i nie może warunkować wstrzymania czynności, organy muszą zrobić to z urzędu.
Po przekazaniu sprawy organowi egz zakreśla sprawę w repertorium oraz dokonuje rozliczenia pobranych sum i zwraca wierzycielowi część niewykorzystanej zaliczki. Ma obowiązek odnotować wysokość zaspokojenia i koszt dotychczasowej egzekucji.
Jeżeli zostanie mu przekazane dalsze prowadzenie sprawy ma on obowiązek prowadzić je jako jedna i stosować przepisy k.p.c.
Organ egz o wstrzymaniu postępowania orzeka w formie postanowienia
Sad rejonowy-po przekazaniu akt wybiera organ któremu przekaże sprawę łącznie w formie postanowienia w terminie 14 dni od dnia wpłynięcia akt oraz określi które czynności pozostają w mocy(organ egz. mogą wnioskować o to aby jemu przekazano sprawę)pod względem kryterium stanu czyli ich zaawansowania. Jeśli postępowania SA na tym samym stopniu zaawansowania to sąd stosuje kryterium wysokości egzekwowanych należności i kolejność ich egzekwowania.
Jeśli egzekucja dotyczy zastawu rejestrowego lub skarbowego to przejmie sprawę organ egz mający pierwszeństwo zaspokojenia natomiast w sprawie został wydane orzeczenie w elektronicznym postępowaniu upominawczym to przejmie sprawę komornik sadowy.
Postanowienie wydane przez sąd może być zaskarżone w formie zażalenia przez strony lub organ egz administracyjnej na sam fakt przekazania łącznego prowadzenia egzekucji ale i na inne rozstrzygnięcia sądu. Na postanowienie sadu 2 instancji nie przysługuje kasacja.


(…)

….
Postanowienie wydane przez sąd może być zaskarżone w formie zażalenia przez strony lub organ egz administracyjnej na sam fakt przekazania łącznego prowadzenia egzekucji ale i na inne rozstrzygnięcia sądu. Na postanowienie sadu 2 instancji nie przysługuje kasacja.
63. Zbieg kilku egzekucji administracyjnych
Obowiązki o charakterze pieniężnym
przekazanie sprawy do naczelnika urzędu skarbowego, który pierwszy…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz