Platon - Teoria bytu

Nasza ocena:

5
Pobrań: 763
Wyświetleń: 2947
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Platon - Teoria bytu - strona 1 Platon - Teoria bytu - strona 2

Fragment notatki:

PLATON (427 -347 p.n.e.) pochodził z bogatego wpływowego rodu (ojciec z rodu królów ateńskich a matka z rodu, z którego pochodził Solon) był uczniem Sokratesa, po jego śmierci wyruszył z Aten, lubił podróżować, był w Egipcie, najstarsze wzmianki o Atlantydzie pochodzą właśnie od niego. Załozył szkołę filozoficzną w gaju poświęconym bożkowi Akademusowi - stąd Akademia Platońska. Przetrwała ona do 529 r. n.e., kiedy to została rozwiązana.
Filozofia Platona obejmuje wszystkie znane dziedziny (nie było innych szczegółowych dyscyplin, wszystko było częścią filozofii)
1. TEORIA BYTU - metafizyka - najstarsza nazwa teorii bytu (Platon jej nie znał)
- ontologia - Christian Wolf XVII w. - rozważa się podstawowe problemy dotyczące teorii bytu
2. TEORIA POZNANIA - epistemologia - rozważania, czy w ogóle można coś poznać, a jeśli tak, to w jaki sposób, czy są granice poznania
3. ETYKA teoria bytu „Państwo” Platona zawiera opis jaskini, w której są bardzo dziwnie zachowujący się ludzie, są oni przykuci kajdanami do ściany, za ich plecami jest ogień, rzucający cień na przeciwległą ścianę, za nimi jest murek, ścieżka i ogień. Są przykuci od urodzenia i widzą cienie ludzi przenoszących rzeczy kamienne po ścieżce, słyszą ich głosy. Sądzą że cień jest czegoś co naprawdę istnieje, a głosy należą do nich, że to jest prawdziwe, nie wiedzą, że jest jeszcze coś. Uwolnieni z kajdan, gdy wyjdą na światło dzienne będą oślepien†z powrotem do jaskini, trudno byłoby mu się przyzwyczaić do ciemności, naraża się na śmiech innych- zniewolonych, którzy nie chcą mu uwierzyć.
Ludzie przykuci do ściany, to ludzie nie znający prawdy, jaskinia to cień prawdziwego bytu , a kajdany to nasze zmysły. Według Platona poznanie zmysłowe myli nas całkowicie , nie pozwala dostrzec prawdziwego bytu, który można poznać tylko za pomocą rozumu. Wspinanie się po ścieżce jaskini ku górze to rozumowe dążenie do wiedzy, o bycie prawdziwym. Prawdziwy byt to świat idei. Idee to doskonale niezmienne formy, wzorce świata zmysłowego, cechuje je ogólność i niezmienność, dlatego są doskonałe i wieczne, istnieją poza czasem. Materialne istniejące rzeczy są cieniami idei, mają jakiś udział w ideach. Wśród idei panuje hierarchia, na samym szczycie jest idea dobra i piękna, porównywana przez Platona ze słońcem, idea ta nadaje rzeczom blask i ożywia je.
Byt materialny (jest zarówno bytem i niebytem, nie jest pełnym bytem) i byt idealny (jest pełnym bytem pod każdym względem) - koncepcja 2 bytów. Są jeszcze 2 rodzaje bytów istniejące wiecznie obok idei:
1. Byt absolutny=demiurg - byt o charakterze filozoficznym, niepoznawalny, wiemy tylko, że istnieje
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz