Dwustronicowa notatka w formacie .odt wyjaśnia m.in. takie kwestie jak: mit jaskini jako symbol wszystkich podstawowych składników myśli Platona oraz cztery podstawowe rozumienia mitu jaskini.
Platon
Platon urodził się w Atenach w 427 roku przed naszą erą. Po dziadku nosił imię Arystokles, imię Platon było przezwiskiem, które nadał mu nauczyciel gimnastyki - znaczy ono „szeroki” i odnosi się do masywnej budowy ciała filozofa. Rodzice Platona szczycili się pokrewieństwem arystokratycznym, było więc czymś naturalnym, że Platon od dzieciństwa swój ideał widział w życiu politycznym. Z tego też powodu zaczął uczęszczać na wykłady Sokratesa.
Kolejne złe doświadczenia polityczne (rządy trzydziestu tyranów w Atenach, skazanie na śmierć Sokratesa) spowodowały zmianę w jego światopoglądzie - stwierdził, że lepiej będzie trzymać się z daleka od czynnego uczestniczenia w życiu politycznym.
Po śmierci Sokratesa wiele podróżował. Gościł u Euklidesa w Megarze, był też prawdopodobnie w Cyrenie (u matematyka Teodora), w Egipcie (u kapłanów), w Italii (u pitagorejczyków). Podczas tej ostatniej podróży został zaproszony przez tyrana Dionizjosa I na Sycylię. Udał się tam, ale z racji głoszonego przez siebie ideału króla-filozofa, bardzo szybko popadł w konflikt z tyranem i jego dworem. Zaprzyjaźnił się, natomiast, z Dionem, krewnym Dionizjosa. Niebawem musiał uchodzić z Sycylii.
Po powrocie do Aten założył Akademię, której pierwszym manifestem jest prawdopodobnie dialog „Menon”. Akademia bardzo szybko zyskała uznanie i przyciągnęła wielu młodych ludzi.
W 367 roku p.n.e. Platon ponownie udał się na Sycylię, gdyż Dionizjos I zmarł, a jego syn, Dionizjos II, nadawał się na króla-filozofa o wiele bardziej, według informacji Diona. Niestety Dionizjos II okazał się człowiekiem tego samego pokroju, co ojciec - wygnał Diona i uwięził Platona. Wypuścił go jedynie z powodu zaangażowania się w wojnę.
W 361 roku Platon trzeci raz udał się na Sycylię. Po powrocie do Aten spotkał Diona, który tam znalazł schronienie. Dion bardzo prosił go o powrót do Syrakuz, co miało i jemu ułatwić dostanie się tam. Wiara w przemianę nastawienia Dionizjosa okazała się wielkim błędem. Platon ledwo uszedł z życiem. Niedługo potem Dion przejął na krótko władzę na Sycylii, ale po czterech latach został zabity. W 360 roku Platon powrócił do Aten i do śmierci w 347 roku kierował Akademią.
Dotarły do współczesności wszystkie dzieła Platona. Trzydzieści sześć pism zostało podzielonych na dziewięć tetralogii (ze względu na treść):
I.Eutyfron, Obrona Sokratesa, Krition, Fedon
II.Kratyl, Teajtet, Sofista, Polityk
III.Parmenides, Fileb, Uczta, Fajdros
IV.Alkibiades I, Alkibiades II, Hipparch, Rywale
V.Teages, Charmides, Laches, Lysis
VI. Eutydem, Protagoras, Gorgiasz, Menon
VII. Hippiasz Większy, Hippiasz Mniejszy, Ion, Meneksenos
(…)
… za pomocą tzw. „linii platońskiej”;
mit symbolizuje aspekt mistyczny, ascetyczny i teologiczny platonizmu;
„mit jaskini” wyraża specyficznie platońską koncepcję polityki (kiedy mówi o powrocie uwolnionego człowieka do byłych współwięźniów);
Kilka szczytowych osiągnięć myśli Platona, które pozostały punktami odniesienia w dziejach myśli zachodniej
teoria idei;
teoria zasad;
koncepcja hierarchicznej…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)