Pałace i osadnictwo

Nasza ocena:

5
Pobrań: 77
Wyświetleń: 1029
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Pałace i osadnictwo - strona 1 Pałace i osadnictwo - strona 2 Pałace i osadnictwo - strona 3

Fragment notatki:

Pałace i osadnictwo - Ląd grecki, epoka brązu: 1. wczesny brąz: Pierwszą fazą, która przynosi Nam jakieś zabytki architektury i budownictwa to okres wczesnohelladzki IIA. To właśnie w tym okresie pojawiają się mury obronne i duże budowle publiczne w większości w typie domu korytarzowego, który to typ reprezentują m.in. Dom z Dachówkami w Lerna, dwie budowle w Akovitika w Messenii, Biały Dom w Kolonna na Eginie, Dom z Pitosami z Zygouries czy Budowla Obronna w Tebach. Budowle takie są wolnostojące, prostokątne i dwukondygnacyjne z dużymi salami na osi i korytarzami biegnącymi na wzdłuż ścian zewnętrznych. Były kryte dachówkami z gliny lub łupka, a ich funkcja nie jest do końca pewna, gdyż nie zachowały się oryginalne wyposażenia. Odkopano fragmenty osad, które zabudowane są domami o prostokątnych pomieszczeniach ze stałymi paleniskami. Najważniejszym stanowiskiem tego czasu jest Lerna w Argolidzie, gdzie osada były otoczona murem wielokrotnie przebudowywanym, w zależności od potrzeb osady. Okres wczesnohelladzki IIB nie dostarcza zbyt wiele świadectw o architekturze, bo znane z tego okresu są jedynie fragmenty długich domów - tzw. megaronów - z Teb, Orchomenos i Pefkakia w Tessalii. Jest to przykład architektury całkowicie różnej od fazy poprzedniej i będzie charakterystyczna dla okresów późniejszych.
Kolejna faza obejmuje swoim zasięgiem znaczne tereny i charakteryzuje ją kultura Tirynsu. Dość wyraźnie pojawiają się megarony, najczęściej z absydą. Budowle te miały zwykle krótki czas użytkowania i konstrukcje tego typu odnajdujemy nie tylko na miejscu zniszczonego Domu z Dachówkami w Lernie, ale również w Olimpii i Kolonnie na Eginie (tu pojawia się mur obronny, który w tym czasie jest raczej czymś niezwykłym). Na osad pojawia się znaczna ilość jam zasobowych zwanych bothrosami . W tym okresie domy są bardzo podobne do siebie, różnią się co najwyżej wielkością i rozplanowaniem, ale budulec jest taki sam dla wszystkich - kamienne fundamenty i ściany z cegły suszonej na słońcu. Jak można się łatwo domyślić, jest to konstrukcja bardzo podatna na zmiany pogodowe i łatwo ulega zniszczeniu.
2. średni brąz (okres średniohelladzki): Okres ten, pomimo długiego czasu trwania, jest bardzo słabo poznany. Można pokusić się o stwierdzenie, że zanikła wcześniejsza hierarchiczna struktura zasiedlenia, choć hipoteza ta nie może być potwierdzona z braku wystarczających badań archeologicznych. Osad zazwyczaj lokowane były na wzgórzach i otaczane murem obronnym . Nadal domu budowane są na planie megarony, choć np. w Lernie wydają się solidniejsze od poprzednich. Dodatkowym elementem jest dziedziniec otoczony murem, na którym budowano pomieszczenia magazynowe. Najlepiej przebadane są dwa stanowiska: Kolonna na Eginie, która wykazuje charakter bardziej zbliżony do ośrodków cykladzkich i Malthi w Messenii, ale to stanowisko ma wątpliwą stratygrafię.


(…)

… późnego brązu, oraz Kakovatos w północno- zachodniej Messenii, skąd znamy resztki budowli obronnej, czy też Malthi-Dorion w Messenii, co do której przypuszcza się, iż był to okres jej rozkwitu, kilkupomieszczeniowe domy tworzyły tu pięć zwartych kompleksów.
okres średniomykeński (PH IIIA-B):
Argolida, wraz ze swoim centrum w Mykenach, jest najważniejszym obszarem kultury mykeńskiej. Same Mykeny leżą…
…, bo reszta się nie zachowała. W Macedonii, która nie była bezpośrednio pod władaniem Mykeńczyków, widać wpływy z południa.
okres schyłku kultury mykeńskiej (PH IIIC):
Jest to okres przyjmowany za czas załamania się kultury mykeńskiej i sporą redukcję osad. Co prawda niektóre osad zostały jeszcze w tym czasie odbudowane, jak np. Mykeny czy Tiryns, ale nie już w tak okazałej formie. Pałac w Pylos pozostał…
… się. Ten rodzaj osadnictwa utrzyma się już do końca kultury mykeńskiej.
3.późny brąz (okres późnohelladzki czyli mykeński):
okres wczesnomykeński (ŚH/PH - PH II/III):
Czasy dominacji kultury mykeńskiej zaczynają się właściwie od dwóch okręgów grobów szybowych w Mykenach - tzw. A i B. Niewiele wiadomo o budownictwie, choć jest kilka osad, które dostarczają sporo informacji. Jedyną z takich osad jest Kiapha Thiti…
… - zachodnia, w rejonie Epiru i Akarnanii, została zasiedlona dopiero w okresie późnomykeńskim, a mamy stamtąd dwa stanowiska - Mesopotamos i Parga - gdzie oprócz murów obronnych nie odnaleziono innej zabudowy (nie licząc pochówków). Wyspy Jońskie były zasiedlane dość późno i do dzisiaj nie są w większości zbadane, z kolei wyspy na Morzu Egejskim dostarczają tylko nielicznych fragmentów murów obronnych…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz