To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Ośrodki pomocy społecznej: Celem pomocy społecznej jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężenia trudnych sytuacji życiowych, których same nie są w stanie pokonać, jak również zapobieganie powstawaniu tych sytuacji. Zjawisko przemocy domowej do nich się zalicza. Ośrodek Pomocy Społecznej może dostać informację o przemocy domowej z różnych źródeł: przeprowadzając własny wywiad (gdy osoby będące w trudnej sytuacji zwrócą się o pomoc), od innych osób, od policji. Rozpoczyna wtedy Procedurę "Niebieskiej Karty". Pracownik socjalny, po zbadaniu potrzeb danej rodziny (również materialnych) proponuje pomoc w zaspokojeniu tych potrzeb - w ramach przysługujących możliwości (trzeba spełnić kryterium dochodowe tj. pomoc materialna może być przyznana, gdy dochody w rodzinie nie przekraczają określonej sumy). Pomoc materialna to różnego rodzaju zasiłki np. okresowy, celowy (wykupienie obiadów dla dziecka w szkole). Jednocześnie pracownik socjalny udziela szczegółowych informacji dotyczących możliwości uzyskania pomocy: kieruje w konkretne miejsca lub do specjalistów. Jest to tzw. pomoc niematerialna (udzielana bez względu na kryterium dochodowe - rodzina mimo wysokich dochodów może taką pomoc otrzymać). W praktyce może to przekładać się na organizowanie przez Ośrodki Pomocy Społecznej różnych usług: udzielenie schronienia (np. przyznanie miejsca noclegowego w hostelu), pomoc psychologiczna (indywidualna i grupowa), pedagogiczna (zajęcia socjoterapeutyczne), prawna (porady). Policja: Do działań Policji, chroniących ofiary przemocy w rodzinie, zgodnie z obowiązującym prawem należą, m.in.: 1. interwencja, 2. sporządzenie dokładnego opisu zdarzenia (notatka urzędowa), 3. zatrzymanie sprawców przemocy w rodzinie stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także mienia, 4. zatrzymania osoby podejrzanej, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo z użyciem przemocy na szkodę osoby wspólnie zamieszkującej, a zachodzi obawa, że ponownie popełni przestępstwo z użyciem przemocy wobec tej osoby, zwłaszcza gdy popełnieniem takiego przestępstwa grozi, 5. wszczęcie postępowania przygotowawczego przeciwko sprawcy przemocy w przypadku zgłoszenia lub stwierdzenia popełnienia przestępstwa, 6. zabezpieczenie dowodów popełnienia przestępstwa, 7. podjęcie działań prewencyjnych wobec sprawcy przemocy, 8. udzielenie informacji ofiarom przemocy o możliwości uzyskania pomocy. Osoby wzywające Policję mają prawo do: 1. uzyskania od policjantów zapewnienia doraźnego bezpieczeństwa, 2. uzyskania informacji, kto przyjechał na wezwanie - numer identyfikacyjny policjantów, nazwa i siedziba jednostki, 3. wykorzystania dokumentacji interwencji policyjnej, jako dowodów w sprawie karnej przeciw sprawcy przemocy,
(…)
… sytuację przemocy, w jakie miejsca i do kogo może zwrócić się, aby uzyskać pomoc w tej sprawie (grupy wsparcia, pomoc psychologiczna). Pracownik OPS ma obowiązek zbadać jakie potrzeby osób poszkodowanych są nie zaspokojone i pomóc w ich zaspokojeniu - w ramach kompetencji OPS.
Procedura Niebieskich Kart została opracowana i wprowadzona po to, aby uruchamiać proces trwałej zmiany w kierunku przerwania…
….
Ochrona zdrowia:
Do zadań ochrony zdrowia należy: udzielenie podstawowej pomocy medycznej oraz umiejętne przeprowadzenie rozmowy umożliwiającej rozpoznanie przemocy i pokierowanie osoby krzywdzonej do miejsc, gdzie może uzyskać pomoc.
Do obowiązków pracownika ochrony zdrowia należy też wydanie zaświadczenia lekarskiego o doznanych obrażeniach i poinformowanie osoby krzywdzonej o miejscach i warunkach…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)