Opis uroczystości w Roku Liturgicznym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 35
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Opis uroczystości w Roku Liturgicznym - strona 1

Fragment notatki:


Okres Wielkanocny Trawa od Niedzieli Zmartwychwstania do Niedz Zesłania DŚw włącznie. Te 50 dni obchodzi się jako jeden dzień świąteczny. Głównie w te dni śpiewa się werset Alleluja.
8 dni stanowi oktawę - wprowadzono w 4 w
inna nazwa : okres pięćdziesiątnicy
u źródeł to troska o histagogię nowoochrzczonych Oktawa - główny temat czytań - chrzest, bo mistagogia, w tym okresie ochrzczeni nosili białe szaty , drugi temat - Eucharystia.
Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego Okres paschalny przeżywano jako jeden dzień radości jako teraz obecny, stopniowo jednak pod wpływem trendu z Palestyny zaczęto akcentować Wniebowstąpienie - podkreślono je w tym okresie - odrębna uroczystość
Teraz w 7 niedzielę wielkanocną.
Teksty mszalne - nie jest to rozstanie Chrystusa z ludźmi ani zostawienie ich w ludzkiej niedoli. Wejście Chrystusa do Chwały jest podstawą nadziei dla nas.
Okres Wielkiej Nocy kończy 50tnica.
50tnica symbole
gołębica - wybrał sam DŚw nad Jordanem.
Ogniste języki - nad Apostołami w dniu zesłania. Mówienie językami było potrzebne, by głosili Ewangelię, stali się innymi ludźmi, przedtem bali się wyjść, nawróci 3 tyś Żydów.
Zesłanie jest jednym z największych świąt Kościoła. Jest to dzień narodzenia Kościoła, wtedy postała I zorganizowana gmina jerozolimska
Liturgia ta sięga I wieku, jako odrębne święto od ok. 4 w. Urzędowo wprowadzone w Elwirze Elwirze Hiszpanii w 306 r. Leon XIII wprowadził Nowennę przed Zesłaniem DŚw, obecnie ma ta uroczystość Mszę wigilijną.
Ta uroczystość ma podstawy w tradycji żydowskiej.
W 50 dni po Dniu Paschy obchodzili święto Tygodni - dziękczynienie za zbiory pszenicy - składano placki z nowo zebranej pszenicy.
Drugie znaczenie - dzień pamiątki dojścia do Synaju i otrzymanie Prawa.
Dla nas dopełnienie i uwieńczenie Misterium Paschalnego.
Zmartwychwstały Chrystus wskrzeszony przez Ojca mogą Ducha wstępuje do chwały by posłać swój pierwszy dar - Ducha Świętego.
Charakterystyczna jest sekwencja O Stworzycielu Duchu przyjdź. Autorem jest Langton. Utwór nazwano złotą sekwencją.
Podaje tytuły, jakimi określany jest DŚw.
Ojciec ubogich, Dawca darów, Światłość serc, Najlepszy Pocieszyciel, Najmilszy z gości, Słodkie Orzeźwienie
Duch obmywa człowieka, leczy rany powstałe przez grzechy, nagina, co jest harde. Prośba od siedmiorakie dary pochodzi z Wulgaty.
Msza ma 2 formularze: Msza wigilijna i dzień świąteczny.
Okres Narodzenia Pańskiego Powstało na gruncie kultury grecko- rzymskiej. Oni obchodzili urodziny władców i wybitnych mężów. Nie zawsze trzymali się daty urodzin- przeważnie jakiś dzień symboliczny dla danej osoby. Myśl o obchodzeniu osobnym urodzin Jezusa: w Rzymie obrano datę symboliczną przesilenia zimowego 25 grudnia. W tym dniu w Rzymie obchodzono święto boga słońca, ok. 274, chrześcijanie chcieli przeciwstawić temu świętu narodziny Jezusa - słońca sprawiedliwości.


(…)

… darów przyczynił się do ustalenia liczby 3. od 7w nazywano ich królami pod wpływem psalmów. 9w nadaje im imiona. Klut 3 króli wzmógł się od 12 w wówczas ich relikwie zostały uprowadzone z Mediolanu do Kolonii.
Zwyczaje:
Błogosławieństwo domów, w Polsce KMB + Krzyż . Kristus mationem beneficat.
Błogosławieństwo wód Jordanu - prawosławie
Błogosławieństwo złota, kadzidła, mirry
Ogłoszenie daty Wielkanocy
… ten sposób prawdę o bóstwie i człowieczeństwie wprowadzone w życie przez liturgię.
Narodzenie Pańskie jest rozpoczęta Wigilią. Kapłan może odprawić 3 Msze : -najstarsza z odczytaniem prologu Jana - w dzień Narodzenia w ciągu dnia
- pasterka - w Rzymie od Vw w kościele MB Większej - tam imitacja groty
- w kościele św. Anastazji , 6w - Papież lub delegat
Dopatrywano się w nich potrójnych narodzin Chrystusa, z Ojca Niebieskiego, Narodzin w ludzkim czasie, Narodzin w sercu człowieka.
Początkowo uroczystość trwała jedne dzień, od ok. 4 w doszło wspomnienie św. Szczepana, Jana, Młodzianków. W poł 6 w otrzymała oktawę - oznaczającą pełnię, wejście w nowy wymiar, wieczność. Każdego dnia inne wydarzenie jest przywoływane. Na zakończenie przywołane macierzyństwo Maryji.
Obecne ramy czasowe od Nieszporów 24 grudnia do święta Chrztu Pańskiego, oktawa koczy się 1 stycznia.
Wcześnie otoczoną pamięcią świętych, 26 grudnia św Szczepan diakon- święci się owies, św Jan 27.12 święci się wino, od 13 w wino św. Jan otrzymało osobne błogosławieństwo, św Młodzianków męczenników- 29,12 - specyficzne rozumienie męczeństwa początek 6w, św. Tomasz Beckett i Sylwester I.
W tym czasie obchodzi się święto Św. Rodziny - kult ten rozwinął…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz