Ochrona prawa własności.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 105
Wyświetleń: 1127
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Ochrona prawa własności. - strona 1 Ochrona prawa własności. - strona 2

Fragment notatki:

Ochrona prawa własności Podstawowymi powództwami służącymi właścicielom do ochrony ich prawa własności były:
- powództwo windykacyjne (rei vindicatio)
- powództwo negatoryjne (actio negatoria)
Powództwem służącym do ochrony władztwa było:
- powództwo publicjańskie.
Powództwo windykacyjne (rei vindicatio) - to powództwo nie posiadającego właściciela przeciwko posiadającemu niewłaścicielowi o wydanie rzeczy. W procesie legisakcyjnym pozwanym mógł być ten kto twierdził, że jemu przysługuje na rzeczy spornej prawo własności. Jeżeli tego nie uczynił powód wchodził w posiadanie rzeczy bez procesu. Uproszczeniem tej procedury było dochodzenie roszczeń rzeczowych przy zastosowaniu kontraktu werbalnego. Po wprowadzeniu formuły arbitralnej, powództwo windykacyjne można było kierować przeciwko jakiemukolwiek posiadaczowi rzeczy. Na gruncie prawa justyniańskiego na podstawie powództwa windykacyjnego odpowiadał również tzw. posiadacz fikcyjny. Był nim ten kto rzeczy w momencie procesu nie posiadał, gdyż uprzednio podstępnie się jej wyzbył. Powództwo windykacyjne w procesie formułkowym należało do powództw arbitralnych. Poza wydaniem rzeczy ( jeśli oskarżony przegrał) powinien zwrócić powodowi pobrane z niej pożytki.
Powództwo negatoryjne (actio negatoria) - przysługiwało właścicielowi, który nie został pozbawiony posiadania rzeczy, ale prawo jego uległo naruszeniu w inny sposób.
Przykładem takiego naruszenia mogą być złośliwie kierowane przykre wyziewy na grunt właściciela. Powództwo negatoryjne służyło właścicielowi do położenia kresu dalszemu naruszaniu jego prawa do wyłącznego korzystania z rzeczy.
Powództwo publicjańskie - posiadacz rzeczy, który nie nabył jeszcze prawa własności kwirytarnej, lecz znajdował się w stanie prowadzącym do jej nabycia przez zasiedzenie utraciwszy swe władztwo mógł domagać się jego przywrócenia za pomocą powództwa publicjańskiego.
Powództwo publicjańskie było nieskuteczne wobec właściciela kwirytarnego, chyba że na zarzut pozwanego, iż jest właścicielem kwirytarnym rzeczy powód podniósł i udowodnił replikację, że rzecz sporną od właściciela nabył i ten mu ją wydał.
Inne środki ochrony własności w stosunkach sąsiedzkich:
Skarga z powodu zmiany naturalnego odpływu wody deszczowej - znane ustawie XII tablic, przyznawane właścicielowi gruntu rolnego przeciwko sąsiadowi, który wprowadził jakieś zmiany w naturalnym biegu wody spływającej na jego nieruchomość. Była to skarga osobowa.
Cautio damni infecti - to gwarancje chroniące właściciela gruntu przed szkodą zagrażającą mu z gruntu sąsiedniego. Zobowiązany za pomocą kontraktu słownego przyrzekał pokryć sąsiadowi ewentualne szkody.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz