NOWE PODEJŚCIE DO SOCJOLOGII - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 63
Wyświetleń: 728
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
NOWE PODEJŚCIE DO SOCJOLOGII - wykład - strona 1 NOWE PODEJŚCIE DO SOCJOLOGII - wykład - strona 2

Fragment notatki:

NOWE PODEJŚCIE DO SOCJOLOGII (początek XX wieku):
Nauka dzieli się na 2 grupy: (według Arystotelesa)
 Nauki teoretyczne - np fizyka, matematyka  Nauki praktyczne - np polityka, etyka, poetyka PODZIAŁ ŚREDNIOWIECZNY:
 Nauki geologiczne związane z naukami kościoła i religią  Nauki świeckie - sztuki wyzwolone Nauki świeckie dzielone na dwie podgrupy:
 Matematyczno - przyrodnicze - biologia, matematyka, muzyka  Humanistyczne - retoryka, gramatyka, dialektyka (logika) WYTWORY MYŚLOWE: (według Franciszka Bejgena)
 Rozum - nauki z grupy filozoficznych  Pamięć - nauki historyczne  Wyobraźnia - poezja, literatura, sztuki piękne AUGUST COMTE: próbował porządkować, stworzył piramidę i przyjął kryteria, które uzasadniają (kryteria ogólności, złożoności)
WSPÓŁCZESNA KWALIFIKACJA (Ajdukiewicz) - podział nauk na przyrodnicze i humanistyczne (badają WYTWORY człowieka - prawo, socjologia, historia, filozofia, nauki o sztuce, Metodologia, psychologia
PODZIAŁ NAUK NA:
 Dedukcyjne - budują swoje twierdzenia polega na dedukcyjnym uznaniu za prawdziwe i z niego wywodzą się konsekwencje (już wcześniej uznane były za prawdziwe). Np twierdzenie, że człowiek jest agresywny i wywodzene konsekwencji od tego. (Wszyscy badacze XIX wiecznie  Indukcyjne - (nauki empiryczne) - fizyka, chemia. Jest to odwrócony sposób myślenia. Ewidencjonuje się poszczególne fakty. Obserwacja faktów jednostkowych a potem wyciąganie wniosków ogólnych. Nauki humanistyczne były kwestionowane przez nauki empiryczne (konflikt początku XX wieku). Humaniści zastanawiali się co mogą zrobić, unaukowić społeczeństwo, aby zostało uznane za naukę. Powiedziano, że nie ma innej możliwości, jak tylko przekształcić humanistyczne nauki w nauki empiryczne. Uważano, że wzorem dla socjologii może być fizyka. Zastanawiano się, jakie standardy musi socjologia posiadać, aby mogła być zaliczona do nauk empirycznych. 
NP EKSPERYMENT ASHA:
Badanie konformizmu grupy - który odcinek A, B czy C jest najbardziej wzorcowy do odcinka C? (Tylko jeden z grupy człowiek był naprawdę badany, a inni byli współpracownikami ASHA).
Zasady nowego pojmowania socjologii:
ZASADA FENOMENALIZMU - rejestracja tego, co faktycznie ujawnia się w doświadczeniu to twierdzenia naukowe
ZASADA NOMINALIZMU - istnieją tylko przedmioty  jednostkowe
ODRZUCENIE SĄDÓW OCENIAJĄCYCH - prawo, które jest pewnym projektem nie ma statusu wiedzy naukowej według tej zasady


(…)

… - wzorowanie się na naukach które już istnieją (królową nauk miała być fizyka
Niestety, niemożliwe byłoby zastosowanie wszystkich zasad (chaos). Zdecydowano się na prowadzenie socjologii humanistycznej
WSPÓŁCZYNNIK HUMANISTYCZNY - badanie taką socjologię, jaką ona jest (uwikłaną), ponieważ tylko w takim przypadku dowiemy się prawdy o człowieku, społeczeństwie, itd
NARODZINY SOCJOLOGII WSPÓŁCZESNEJ - należy…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz