Nośniki danych

Nasza ocena:

5
Pobrań: 28
Wyświetleń: 1239
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Nośniki danych - strona 1 Nośniki danych - strona 2 Nośniki danych - strona 3

Fragment notatki:


Uszkodzenia nośników danych W historii systemów przetwarzania informacji przewinęło się wiele różnych sposobów przechowywania informacji. Jednak zawsze pojawiały się urządzenia oparte na nośnikach magnetycznych (techniki pokrewne do magnetofonowych) oraz, szczególnie od drugiej połowy lat siedemdziesiątych, techniki półprzewodnikowe. W latach siedemdziesiątych pojawiła się również koncepcja pamięci holograficznych, jednak do chwili obecnej na ten temat pojawiają się kolejne informacje o kolejnych „rewelacyjnych” koncepcjach. Początek lat dziewięćdziesiątych to koncepcja, standard płytek- dyskietek optycznych. Zaczęło się od 650MB na krążek dochodząc dziś do 100 i więcej MB na krążek. Bardzo niska cena tego typu nośników przyczyniła się do ogromnej ich popularności, a ogromna popularność przyczyniła się do gwałtownego spadku cen na te nośniki (te, to znaczy najpowszechniej używane). Magnetyczne nośniki informacji Jak wcześniej wspomniano, nośniki magnetyczne informacji opierają się na technologii zapożyczonej od magnetofonów. W największym skrócie opisując tę zasadę można stwierdzić, że nośnik powstaje poprzez nałożenie na warstwę substancji niemagnetycznej cienkiej warstwy składającej się z mikromagnesów, czyli warstwy magnetycznej. Ponieważ w przyrodzie nie występują substancje całkowicie obojętne magnetycznie fizyka dzieli je na dia- oraz paramagnetyki:
diamagnetyki - ciała o przenikalności magnetycznej ζ

(…)

…. Takie rozmieszczenie wynika z zasady równoważenia sił, suma sił w warunkach swobodnych wynosi zero. Proces magnesowania i przemagnesowywania substancji ferromagnetycznych opisany jest krzywą, pętlą histerezy. Na rysunku obok przedstawiono pętlę histerezy dla zapisów cyfrowych (zapis binarny, dwustanowy), materiału magnetycznie twardego, czyli trudno przemagnesowywanego. W magnetofonach klasycznych pętla histerezy…
… przy której materiał traci zdolności do magnesowania. Po zwiększeniu temperatury zdolności ferromagnetyczne materiału są odtwarzane. Ze zjawisk opisanych powyżej wynikają zasady bezpiecznej eksploatacji nośników magnetycznych: praca i przechowywanie nośników w możliwie niskich temperaturach;
jeżeli napęd dyskowy ma tendencję do nagrzewania się należy zastosować dodatkowy, dyskowy wentylator;
unikanie silnych pól…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz