NIEPROPORCJONALNOŚĆ WZROSTU PRODUKCJI - uwidacznia się przy badaniu produkcyjności jednego i jednorodnego produktu. Przy angażowaniu ograniczonej liczby czynników zmiennych i dominującej roli jednego z nich wzajemne oddziaływanie różnych układów produkcyjności, różnych czynników zmiennych radykalnie się zmniejsza. Odpadają też dodatkowe czynniki (zmienność asortymentu, długośc serii) które w przypadku produkcji wieloasortymentowej wpływają na produkcyjnośc zmiennych czynników wytwórczych. Możliwość manipulowania zmiennymi w asortymencie produkcji oraz w długości serii różnych produktów finalnych w przypadku produkcji wieloasortymentowej powoduje iż produkcyjność krańcowa zastosowania zmiennych czynników produkcji może okazać się stala. Wobec przewagi w praktyce produkcji wieloasortymentowej w krótkich okresach dominują zależności wynikające z działania prawa lojalności proporcjonalnej.
ANALIZA PRZY WYKORZYSTANIU KRZYWYCH JEDNAKOWEGO PRODUKTU - szczególne warunki w jakich funkcjonuje firma decydują o najkożystniejszej kombinacji wykorzystywanych czynników wytwórczych. Nie istnieją jednak metody produkcji pozwalające na max wyk. Wszystkich czynników produkcji. Optymalizacja czynników wytwórczych ma miejsce tylko wtedy gdy każdy z czynników jest wspomagany przez pozostałe w różnym stopniu. Oznacza to: jednakowe efekty produkcji można uzyskać przy użyciu czynników produkcji w różnych proporcjach
czynniki produkcji w określony sposób i do pewnych granic są względem siebie substytucyjne (ze względu na techniczne warunki produkcji, warunki rynkowe - ceny)
Zatem podobnie jak w przypadku dóbr konsumpcyjnych możliwa jest substytucja czynników produkcji umożliwiająca przypisanie poszczególnym poziomom produkcji różnych kombinacji czynników wytwórczych.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)